17.11. 2009 Berlin (PAP) - Prezydium niemieckiego Związku Wypędzonych jednomyślnie postanowiło we wtorek odłożyć oficjalną nominację szefowej organizacji Eriki Steinbach do rady fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie". Obradujące we Frankfurcie nad Menem władze BdV zaapelowały jednocześnie do rządu federalnego, by jeszcze na rozpoczętym we wtorek dwudniowym, zamkniętym posiedzeniu na zamku w Mesebergu w Brandenburgii otworzył drogę do realizacji przysługującego Związkowi prawa mianowania swych przedstawicieli w radzie fundacji.
Odrzuciło jednocześnie argumenty przeciwników wejścia Steinbach do władz fundacji, która stworzyć ma w Berlinie ośrodek muzealno-dokumentacyjny poświęcony wysiedleniom Niemców. "Bezgranicznie stoimy po jej (Steinbach) stronie. Prezydium BdV obstaje przy jej nominacji" - poinformowano w komunikacie Związku Wypędzonych.
"Postanowiliśmy dać szansę rządowi federalnemu. Nic innego. Jesteśmy fair" - powiedziała po południu we Frankfurcie Steinbach, cytowana przez agencję dpa.
BdV przysługują trzy miejsca w 13-osobowym gremium. W lutym na jedno z nich wyznaczono Erikę Steinbach, jednak wobec protestów Polski i współrządzącej wtedy Niemcami SPD kandydaturę tę wycofano, a jedno miejsce w radzie pozostało nieobsadzone.
Związek Wypędzonych liczył, że po wrześniowych wyborach i zmianie układu rządzącego uda mu się przeforsować wcześniejszą decyzję. Wejściu Steinbach do rady fundacji sprzeciwił się jednak nowy szef dyplomacji, liberał Guido Westerwelle, tłumacząc, że nie chce obciążać stosunków z Polską.
Stanowisko Westerwellego wywołało spór w koalicji chadeków i liberałów. Temat nominacji dla Steinbach może być omawiany podczas rozpoczętego we wtorek przed południem zamkniętego posiedzenia niemieckiego rządu na zamku Meseberg w Brandenburgii.
Wcześniej we wtorek za odłożeniem decyzji przez BdV opowiedziała się Erika Steinbach w rozmowie z internetowym wydaniem tygodnika "Der Spiegel". Jak wyjaśniła, "gabinet powinien otrzymać możliwość znalezienia rozwiązania "zgodnego z prawami człowieka oraz odpowiadającego wielu postulatom wolnościowym, zawartym w umowie koalicyjnej".
Anna Widzyk(PAP)
awi/ kar/ jbr/