W sobotę Niemcy obchodzą 25. rocznicę zjednoczenia kraju. Główne uroczystości z udziałem prezydenta Joachima Gaucka i kanclerz Angeli Merkel odbędą się we Frankfurcie nad Menem. Zabraknie architekta niemieckiej jedności Helmuta Kohla oraz Michaiła Gorbaczowa.
W uroczystej gali we frankfurckim Teatrze Wielkim (Alte Oper) weźmie udział 1500 zaproszonych gości. Przemówienia wygłoszą Gauck i przewodniczący drugiej izby niemieckiego parlamentu - premier Hesji Volker Bouffier.
Oprócz czołówki niemieckich polityków do Frankfurtu w kraju związkowym Hesja ma przyjechać przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
Swój udział zapowiedział ówczesny minister spraw zagranicznych RFN Hans-Dietrich Genscher, którego dyplomatyczne działania, szczególnie negocjacje z przedstawicielami ZSRR, przyczyniły się w istotnym stopniu do zjednoczenia Niemiec, a także do zgody Rosjan na wejście zjednoczonych Niemiec do NATO.
Pierwszy rząd we frankfurckiej operze zarezerwowano dla 50 byłych wschodnioniemieckich dysydentów. Będą wśród nich działaczki antykomunistycznej opozycji Vera Lengsfeld, Marianne Birthler i Freya Klier.
W uroczystościach weźmie udział również marszałek polskiego Senatu Bogdan Borusewicz. Będzie uczestniczył w nabożeństwie ekumenicznym w Katedrze Frankfurckiej, uroczystej ceremonii we frankfurckim Teatrze Wielkim oraz przyjęciu wydanym przez prezydenta Niemiec.
Marszałek Senatu powiedział w rozmowie z PAP, że na uroczystość został zaproszony przez premiera Hesji Volkera Bouffiera. "To, że zostaje zaproszony marszałek polskiego Senatu ma jednak pewną wymowę symboliczną, dotychczas politycy z zewnątrz, spoza Niemiec nie byli zapraszani na tego typu uroczystości i to także ma związek z moimi dobrymi kontaktami z przewodniczącym Bundesratu Bouffierem" - podkreślił Borusewicz.
Jak dodał, wizyta ma dla niego szczególne znaczenie, ponieważ w czasie Zjednoczenia Niemiec przebywał w Berlinie. "Ja byłem akurat, kiedy Niemcy się jednoczyły, w Berlinie i mam swoje wspomnienia z tego okresu" - zaznaczył.
Rząd Hesji zaprosił też na uroczystość 30 uchodźców reprezentujących rzeszę 600 tys. imigrantów, którzy od początku roku przyjechali do Niemiec, szukając schronienia przed wojną i prześladowaniami w ich krajach ojczystych.
Kohl i Gorbaczow nie przyjadą na rocznicę ze względu na stan zdrowia. Od piątku we Frankfurcie trwa ludowy festyn. W programie jest około 300 imprez. Organizatorzy spodziewają się, że do niedzieli weźmie w nim udział milion osób.
Zjednoczenie Niemiec 3 października 1990 roku, dokonane w drodze przystąpienia landów wschodnioniemieckich do RFN, było ukoronowaniem trwającego niemal rok procesu, zapoczątkowanego upadkiem muru berlińskiego 9 listopada 1989 roku i utratą władzy przez komunistyczny reżim NRD. (PAP)
lep/ ksi/ eaw/ woj/