Europa i świat po 1989 roku

12.03.2018

Niemcy: przedstawiciele chrześcijan i rabini przeciw antysemityzmowi

Przedstawiciele Kościoła katolickiego i Kościoła ewangelickiego oraz społeczności żydowskiej wypowiedzieli się w poniedziałek w Recklinghausen w Niemczech przeciwko skrajnej prawicy i nowym formom antysemityzmu.

"Nie możemy pozwolić, aby należny człowiekowi szacunek był wyszydzany jako lewicowe urojenia czy polityczna poprawność" - powiedział biskup ordynariusz Erfurtu Ulrich Neymeyr w Konferencji Episkopatu Niemiec odpowiedzialny za stosunki z judaizmem.

Uczestniczy on w Recklinghausen, 90 km na północ od Kolonii, w "tygodniu braterstwa chrześcijańsko-żydowskiego". Wydarzenie to organizuje Rada Koordynacyjna Towarzystw Współpracy Chrześcijańsko-Żydowskiej (DKR).

"Poszanowanie ludzkiej godności to nie tabu, które należy łamać, ale fundament naszej koegzystencji" - dodał w oświadczeniu wydanym z okazji dorocznego spotkania organizacji rabinackich w Niemczech z przedstawicielami Kościołów.

Rabin Jonah Sievers, odpowiedzialny za część społeczności żydowskiej w Berlinie, podkreślił, że "niestety, zawsze utajony, antysemityzm jest coraz wyraźniej wyrażany w społeczeństwie". "Czasami wydaje się, że jest to klasyczny antysemityzm, a czasami ukrywany w postaci krytykowania Izraela" - powiedział.

Ewangelicki biskup Hanoweru Ralf Meister skrytykował agresywną retorykę prawicowych populistów i nalegał, aby żydzi i chrześcijanie stawili jej czoło.

Meister powiedział, że populizm stanowi "symptom przestraszonego społeczeństwa" i że nie można iść na kompromis z tymi, którzy "starają się podważyć fundamenty naszej demokratycznej koegzystencji".

Natomiast rabin Osnabrueck, Avraham Yitzchak Radbil, w swoim wystąpieniu stwierdził, że główne elementy prawicowego populizmu zostały już opisane w Biblii, w szczególności w Księdze Wyjścia opowiadającej o ucieczce Żydów z niewoli egipskiej.

"To, co charakteryzuje wszystkich populistów prawicy, to fakt, że starają się przekonać swoich, że są prawdziwą ofiarą we własnym kraju" - dodał. Ale według rabina "strategia kozła ofiarnego" szkodzi nie tylko obcokrajowcom, ale także, w perspektywie długoterminowej, wszystkim obywatelom.

"Dlatego musimy przeciwstawić się głoszeniu nienawiści i ksenofobii niezależnie od tego, czy jej motywacja jest religijna, społeczna czy polityczna" - zaznaczył.

Tydzień braterstwa został zapoczątkowany w 1952 roku przez Międzynarodową Radę Chrześcijan i Żydów. Hasłem tegorocznego jest "Przezwyciężenie strachu i budowa mostów".(PAP)

klm/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL