Holokaust

22.08.2018

Niemcy: „Tageszeitung” nazwał Trawniki „polskim obozem”; protest ambasadora RP

Berliński dziennik „Tageszeitung” („TAZ”) nazwał we wtorek w wydaniu internetowym „polskim obozem” Trawniki, pisząc o wydaleniu z USA do Niemiec 95-letniego Jakiwa Palija, strażnika w tym niemieckim nazistowskim obozie pracy SS. Ostro zaprotestował ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski.

"To może być tylko i wyłącznie stanowczy protest - zareagował ambasador. - Jestem trochę zdumiony tym, co się dzieje w niemieckich mediach, bo Niemcy - wydawało mi się - w ostatnich miesiącach jakby zrozumieli, że tych sformułowań należy unikać. Ale widocznie są dziennikarze, są gazety, takie niszowe gazety, jak +TAZ+, którzy tego nie rozumieją".

"Także będziemy zdecydowanie interweniować i pewnie rezultaty tych interwencji się pojawią, ale smutne również wobec wypowiedzi pani kanclerz, wypowiedzi ministra spraw zagranicznych sprzed paru miesięcy, że Niemcy są całkowicie odpowiedzialne za II wojnę światową, że są dziennikarze, którzy jeszcze tego jakby nie rozumieją" - oświadczył dyplomata.

Sformułowanie "polski obóz śmierci" pojawiło się też - w kontekście wydalenia Palija z USA - w amerykańskiej telewizji Fox News. Po interwencji ambasadora RP w USA Piotra Wilczka telewizja sprostowała to określenie.

Ambasador Przyłębski powiedział, że sądzi, iż podobnie będzie w przypadku "TAZ", ale zaznaczył, że "sprawa ma szerszy charakter". "My próbujemy poprzez spotkania z dziennikarzami, jakieś spotkania prasowe, uczulać niemieckich dziennikarzy na to, że polska opinia publiczna jest bardzo wrażliwa na tego typu sformułowanie. Tłumaczy nam się, że to jest skrót myślowy +polskie osoby koncentracyjne+, ale oczywiście wiedzą, że to są niemieckie - to my mówimy, +to mówcie niemieckie obozy koncentracyjne w okupowanej Polsce+. To są dwa słowa więcej i wystarczy. Do wielu to dociera, ale jak widać do niektórych nadal nie" - skonstatował. (PAP)

az/ mal/ pś/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL