Historyk i publicysta Timothy Garton Ash odebrał w piątek wieczorem Międzynarodową Nagrodę Mostu przyznaną mu w lutym. Wyróżniono go za promocję ideałów zjednoczonej, liberalnej i pokojowej Europy. Nagroda jest przyznawana przez miasta Goerlitz i Zgorzelec.
Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w Teatrze Miejskim im. Gerharta Hauptmanna w Goerlitz.
Na sobotę przed południem zaplanowano publiczną dyskusję z udziałem brytyjskiego historyka, który jako jeden z pierwszych opisał fenomen polskiej Solidarności w książce "Polska rewolucja: Solidarność" w Domu Kultury w Zgorzelcu – czytamy w artykule opublikowanym na stronie internetowej stacji radiowej MdR (Mitteldeutscher Rundfunk).
Organizatorzy planowali poczatkowo, że laudację dorobku brytyjskiego historyka wygłosi minister finansów Wolfgang Schaeuble. Niestety z powodu ważnych obowiązków państwowych, które zatrzymały go w Berlinie, mowę pochwalną w Goerlitz wygłosił w jego imieniu parlamentarny sekretarz stanu Michael Meister.
Przewodniczący kapituły Nagrody Most Willi Xylander podkreślił w swym wystąpieniu, że Timothy Garton Ash jak nikt inny potrafił analizować totalitaryzm i rządy autorytarne w Europie Środkowej, a także opisać okres przemian, który oznaczał ostateczne pokonanie tych systemów. "Jego głos jest głosem idealistycznego pokolenia, które dokonało zmian w 1989 r." – zaznaczył.
Międzynarodowa Nagroda Mostu Europa-Miasto Zgorzelec/Goerlitz to wyróżnienie przyznawane za zaangażowanie w budowanie przyjaźni i porozumienia między narodami, za działania zbliżające do siebie ludzi różnych nacji, kultur i poglądów. Nagroda przyznawana jest od 1993 roku; (od 1998 rokrocznie), początkowo przez miasto Goerlitz, a od 2001 r. wspólnie przez Goerlitz i Zgorzelec.
W uzasadnieniu przyznania nagrody brytyjskiemu historykowi kapituła podkreśliła, że oparte na szerokiej wiedzy historycznej analizy brytyjskiego publicysty są promocją europejskich ideałów. „Głos Timothy’ego Gartona Asha jest jednym z najważniejszych intelektualnych głosów w Europie i o Europie. Jego pogląd na europejskie wartości, ich rozwój i ludzi, którzy je ucieleśniają, pomagał w wyznaczeniu i określaniu ideałów czyniących z Europy jedną całość” - napisano w uzasadnieniu przyznania nagrody.
Wcześniej Nagrodę Mostu otrzymali m.in. b. premier Tadeusz Mazowiecki, historyk Norman Davies, pisarz Guenter Grass, b. prezydent Litwy Valdas Adamkus, historyk Władysław Bartoszewski, założycielka Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego Freya von Moltke, bokser Witalij Kliczko, szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz pisarka Olga Tokarczuk. Pierwszą laureatką tej prestiżowej nagrody był Marion hrabianka Doenhoff. (PAP)
mars/
arch.