Wyższy Sąd Krajowy w Hamburgu zakazał wydawnictwu Insel Verlag zamieszczania w niemieckim wydaniu książki "Oskarżona Wiera Gran" Agaty Tuszyńskiej fragmentów sugerujących, że Władysław Szpilman uczestniczył w akcji policji żydowskiej w getcie w 1942 r.
Rzeczniczka wydawnictwa Gesa Steinbrink powiedziała w środę PAP, że Insel Verlag otrzymał odpis wyroku i obecnie skrupulatnie go analizuje.
Orzeczenie z 21 maja nie dotyczy wydrukowanego i znajdującego się już w księgarniach pierwszego wydania książki, która ukazała się w Niemczech w marcu w nakładzie 3 tys. egzemplarzy pod tytułem "Piosenkarka z getta. Życie Wiery Gran".
Sędziowie stwierdzili brak faktów, które stanowiłyby wystarczające dowody. Podejrzenia opierają się jedynie na notatkach zmarłej piosenkarki z 1980 roku oraz jej wypowiedzi dla fundacji Survivors of the Shoah Visual History w Kalifornii z 1996 roku.
Zakwestionowane fragmenty książki zawierają zdaniem sędziów "bardzo poważny i obciążający zarzut", który narusza dobra osobiste Władysława Szpilmana.
Sędziowie stwierdzili brak faktów, które stanowiłyby wystarczające dowody. Podejrzenia opierają się jedynie na notatkach zmarłej piosenkarki z 1980 roku oraz jej wypowiedzi dla fundacji Survivors of the Shoah Visual History w Kalifornii z 1996 roku. Autorka nie znalazła w dostępnych archiwach żadnego potwierdzenia, że wypowiedź Gran jest zgodna z rzeczywistością - czytamy w uzasadnieniu wyroku. Jak dodają sędziowie, także w wypowiedziach innych świadków autorka nie znalazła niczego, co by odpowiadało relacji Wiery Gran.
"Wobec tak poważnego charakteru podnoszonych zarzutów w tej sytuacji dowodowej należało powstrzymać się od opublikowania zarzutu" - czytamy w uzasadnieniu wyroku.
W przypadku naruszenia zakazu grozi grzywna do 250 tys. euro lub areszt do dwóch lat.
W kwietniu sąd w Hamburgu zobowiązał wydawnictwo do usunięcia innego fragmentu książki, sugerującego, że Władysław Szpilman przekazywał informacje polskiej służbie bezpieczeństwa.
Także w warszawskim sądzie dobiega końca proces, który wdowa po Władysławie Szpilmanie i jego syn, za przytoczenie w książce o piosenkarce z warszawskiego getta Wierze Gran jej opinii, jakoby pianista służył w żydowskiej policji, wytoczyli Tuszyńskiej i wydawcy. Sąd oddalił już wniosek powodów o zakaz rozpowszechniania publikacji.
Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)
lep/ kar/ sta/ bk/