O 138 niepublikowanych dotąd zdjęć Ignacego Jana Paderewskiego wzbogaciło się Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Niewykluczone, że autorem fotografii był jeden z sekretarzy polityka i kompozytora; niektóre zdjęcia trafiły już do sieci.
Album z fotografiami trafił do muzealnych zbiorów kilka dni temu. Zawiera 138 dotąd niepublikowanych zdjęć, dokumentujących działalność publiczną i życie prywatne Ignacego Jana Paderewskiego. Autor albumu i zawartych w nim fotografii nie jest znany.
"Przypuszczamy, że był nim jeden z sekretarzy Paderewskiego. Zdjęcia pochodzą z okresu od początku 1919 roku, czyli objęcia stanowiska premiera polskiego rządu, aż do drugiej połowy lat 30., czyli założenia z inicjatywy m.in. Paderewskiego i gen. Władysława Sikorskiego tzw. Frontu Morges. Fotografie pokazują Paderewskiego jako premiera, dyplomatę, ale też prywatnie z żoną i przyjaciółmi" – podała Anna Sochacka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
Zdjęcia są dużej wartości historycznej; wszystkie są czarno-białe lub w sepii i zachowały się w bardzo dobrym stanie. Wybrane fotografie można już oglądać w internecie; zdjęcia można znaleźć na stronie internetowej muzeum oraz w mediach społecznościowych.
Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) był artystą koncertującym na całym świecie, jednym z największych pianistów swojej epoki. W czasie I wojny światowej, wykorzystując liczne znajomości w świecie polityki, wspierał dążenia Polski do odzyskania niepodległości. W 1919 r. jako premier i minister spraw zagranicznych stanął razem z Romanem Dmowskim na czele delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu i wraz z nim podpisał w imieniu Polski traktat wersalski. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ dki/