26.01.2017

"Noc idei" – w czwartek w Warszawie i ponad 40 innych stolicach

Debata inspirowana twórczością Andrzeja Wajdy, pokaz "Powidoków" i prezentacje projektów transmedialnych – to część atrakcji, zaplanowanych na pierwszą "Noc idei". Akcja, łącząca nowoczesne formy debaty z wydarzeniami artystycznymi, odbędzie się w stolicy w czwartek.

Pierwsza "Noc Idei" odbyła się w Paryżu. Sukces akcji sprawił, że w ciągu kilku lat przedsięwzięcie wyszło poza granice Francji i dotarło do kolejnych światowych stolic m.in. Warszawy.
 
W czwartek, 26 stycznia, w ponad 40 miastach, w tym samym czasie, odbędzie się "wydarzenie łączące nowoczesne formy debaty między artystami, filozofami i naukowcami z działaniami artystycznymi" - poinformował Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), jeden z organizatorów polskiej edycji wydarzenia.

Podczas akcji podejmowane są tematy związane ze sztuką, współczesną kulturą, demokracją i wolnością.

Hasłem najbliższej edycji jest "wspólny świat", oglądany "z perspektywy tworzenia”. Motywem przewodnim wieczoru będą więc wolność i siła tworzenia, związki pomiędzy sztuką i władzą, a także rola, jaką odgrywa sztuka w ilustrowaniu współczesności.

Punktem wyjścia dla polskiej nocy będzie z kolei twórczość Andrzeja Wajdy. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję obejrzeć w NInA ostatni film reżysera "Powidoki", opowiadający o schyłku życia Władysława Strzemińskiego - malarza, pioniera awangardy, który nie poddał się dyktatowi socrealizmu.

Prócz tego zaplanowano polsko-francuską rozmowę z udziałem filozofa Pascala Brucknera, reżysera filmowego Rafaela Lewandowskiego oraz aktora Andrzeja Seweryna. Debatę, przed którą wstęp wygłosi ambasador Francji w Polsce Pierre Levy, będzie moderował Nicolas Maslowski, dyrektor Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich.

Równolegle będzie się odbywać druga ścieżka "Nocy idei", organizowana z inicjatywami StoryCode i MakeSense, poświęcona angażującym strategiom w nowych mediach.

"Nieodłącznym elementem wspólnego świata są media, których rola wyraźnie skróciła dystans zarówno w przekazie informacji jak i rozprzestrzenianiu się nowych idei" – przypominają organizatorzy.

"Generation What? – to nazwa inicjatywy transmedialnej, która zostanie zaprezentowana w ramach drugiej ścieżki. W ciągu 9 miesięcy milion uczestników, przedstawicieli generacji "Y", z 13 krajów Europy – w tym m.in. Białorusi, Cypru, Grecji, Holandii, Szwajcarii, Czech i Francji - udzieliło 85 mln. odpowiedzi na temat tego, kim są. O multimedialnym portrecie pokolenia w wieku 18-34 opowie Olivier Hoffschir ze studia interaktywnego Upian.

W  trakcie "Nocy idei" odbędzie się  także premiera webdokumentu "Waynak" -  internetowego serialu produkowanego przez międzynarodową organizację  MakeSense. Pokazanych zostanie sześć odcinków: z Libanu, Grecji, Wielkiej Brytanii, Turcji, Niemiec i Francji; czyli krajów, które – jak czytamy w opisie – "wprowadzają rozwiązania związane z kryzysem uchodźczym i proponują konkretne formy zaangażowania".

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Na niektóre ze spotkań obowiązują zapisy, szczegóły na stronie www.nina.gov.pl (PAP)

oma/ pat/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL