Polacy na frontach II wojny światowej

25.06.2015 aktualizacja 14.07.2016

Norwescy nurkowie odnaleźli frachtowiec „Rio de Janeiro”, zatopiony przez ORP "Orzeł" w 1940 r.

"Rio de Janeiro". Źródło: Wikimedia Commons "Rio de Janeiro". Źródło: Wikimedia Commons

W cieśninie Skagerrak, na wysokości Lillesand, norwescy nurkowie odnaleźli wrak frachtowca MS „Rio de Janeiro”, który wiosną 1940 roku zatopiony został przez polski okręt ORP „Orzeł” - podał portal polska-zbrojna.pl. „Rio de Janeiro” transportował żołnierzy niemieckich, którzy sposobili się do inwazji na Norwegię.

"Wrak został odnaleziony przez grupę nurków, którzy poszukiwali go przez ostatnie sześć lat – tłumaczy portalowi polska-zbrojna.pl Eirik Damsgaard, dziennikarz radia NRK Sorlandet, które jako pierwsze podało tę informację. – To pasjonaci. Na poszukiwania poświęcali swój wolny czas. Korzystali ze specjalistycznego sprzętu, między innymi zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych ROV. Pozycję wraku udało się im ostatecznie ustalić dwa tygodnie temu. Podczas badań sporządzili bogatą dokumentację fotograficzną. – Dokładne miejsce spoczynku nie zostało podane do publicznej wiadomości. Nurkowie potwierdzają jednak, że jest ono nieco inne niż się przez lata wydawało".

Cały artykuł na stronie portalu polska-zbrojna.pl

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL