Polacy na frontach II wojny światowej

20.12.2015 aktualizacja 14.07.2016

Nowa polemika wokół Monte Cassino

Trwa mobilizacja Polonii we Włoszech, która zapowiada starania o to, by koło polskiego cmentarza na Monte Cassino nie produkowano piwa i nie prowadzono innej działalności gospodarczej.To zaś przewiduje umowa włoskiego przedsiębiorcy z opactwem na wzgórzu.

To drugi etap polemiki wokół miejsc pamięci i terenu przy Polskim Cmentarzu Wojennym w tym historycznym miejscu po skandalu, za jaki uznano we Włoszech powstanie tam świątecznego kiermaszu, nazwanego „wioską świętego Mikołaja”. Jej zapowiedziane na poniedziałek zamknięcie, po około 10 dniach działalności, to – jak podkreślają włoskie media - wynik protestów i stanowczych zabiegów ambasady RP w Rzymie.

Organizatorem świątecznej imprezy, odbywającej się na terenie walk II Korpusu Polskiego i przy miejscach pamięci jest prywatne stowarzyszenie miejscowego przedsiębiorcy.

Włoskie media, które obszernie informują o fali protestów i decydującej rozmowie ambasadora Tomasza Orłowskiego z opatem benedyktynów z Monte Cassino Donato Ogliarim, po której postanowiono zamknąć kiermasz, zwracają jednocześnie uwagę, że to nie kończy całej sprawy przyszłości wzgórza. Zaniepokojenie budzą plany na najbliższe lata.

Ujawniono treść umowy, jaką opactwo zawarło w październiku na 15 lat z tym samym prywatnym stowarzyszeniem, które było organizatorem „wioski św. Mikołaja”. Tam, gdzie została urządzona, a zatem na obszarze na wzgórzu o nazwie Albaneta, uważanym za święte dla wielu narodów ze względu na udział ich żołnierzy w walkach w 1944 roku, ma być produkowane i sprzedawane piwo. Ponadto ma powstać gospodarstwo rolne o charakterze dydaktycznym, lokal gastronomiczny i mały pensjonat.

"To wszystko na tym samym obszarze, koło polskiego cmentarza i w miejscu ważnym dla historii Europy, naznaczonym odwagą i przelaną krwią"- napisał dziennik "Corriere della Sera".

Kontrakt przewiduje, wylicza włoska prasa, że opactwo otrzyma 15 eurocentów za każdy litr sprzedanego piwa, 2,50 euro za nocleg każdej osoby, 1 euro za każdego klienta w lokalu i 20 eurocentów od biletu wstępu.

Starania o unieważnienie tej umowy będzie podejmował Związek Polaków we Włoszech.

W związku z ujawnieniem planów zagospodarowania terenu koło miejsc walk II Korpusu Polskiego, szef prywatnego stowarzyszenia, najemcy terenu, Daniele Vittorio Miri powiedział mediom, że uzgodni z polską ambasadą różne aspekty tego projektu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL