Jeździec z brązu, szkatuła empirowa i cztery figurki francuskich generałów pochodzące z I połowy XIX wieku trafiły do zbiorów Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy (Wielkopolska). „Jeździec jest na marmurowym cokole, szkatuła ma zdobienia figuratywną płaskorzeźbą. Figurki przedstawiają generałów: Marie-Josepha de La Fayetta, Michela Neya, Eugeniusza de Beauharnaisa i Joachima Murata. Wszystkie figurki dowódców powstały w wytwórni Sisdorf” – poinformował PAP Andrzej Filipiak z dobrzyckiej placówki.
Nowe eksponaty wzbogacające pałacową ekspozycję pozyskano w tym miesiącu dzięki kontaktom muzeum z jednym z łódzkich antykwariuszy. „Nowe przedmioty idealnie wkomponowują się w historię dobrzyckich wnętrz pałacowych” – ocenił Filipiak.
Według niego, ciekawostką są przede wszystkim wykonane z porcelany figurki generałów, ozdobione bogatą paletą barw. „W dobrzyckim pałacu przypomną czasy Augustyna Gorzeńskiego oraz Kazimierza Turno – generałów żyjących w epoce napoleońskiej i biorących udział w kreowaniu historii” – mówił Filipiak.
Gen. Gorzeński był adiutantem i szefem kancelarii wojskowej króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, senatorem i wojewodą kaliskim, współtwórcą Konstytucji 3 Maja. Uwielbiał sztukę antyczną – oprócz wzniesionego na rzucie węgielnicy pałacu pełniącego wtedy funkcję nieformalnej loży masońskiej, wybudował w Dobrzycy sztuczne ruiny, panteon, monopter na wyspie, osadę ogrodniczą, grotę, założył cztery stawy i stajnię cugową oraz rozległy park.
Odrestaurowanie zdewastowanych po wojnie obiektów w Dobrzycy kosztowało około 20 mln zł i trwało ponad 16 lat. Konserwatorom udało się odsłonić przepiękną tzw. salę groteskową z wyjątkowo bogatą dekoracją dziesiątków malarskich motywów. Wśród nich są sfinksy, ptaki o ludzkich głowach, ryby i owoce inspirowane albumami poświęconymi malowidłom odkrytym w Pompejach. Odsłonięto także wszystkie malowidła z czasów świetności (z czasów budowy pałacu), m.in. sfinksy, chimery, medaliony, fantastyczne postaci, ptaki.
Do Dobrzycy wróciły także bardzo cenne rzeźby zamówione przez samego generała – jego popiersie autorstwa Włocha Antonio Canovy, postać kobiety wspartej o amforę, bogini Hebe i figura będąca personifikacją lata.
Właścicielem dobrzyckich obiektów jest samorząd województwa wielkopolskiego.(PAP)
zak/ abe/