NSA oddalił skargę kasacyjną wojewody śląskiego w sprawie zmiany nazwy jednej z ulic w Bielsku-Białej z 1. Armii Wojska Polskiego na Cichociemnych – poinformował w czwartek rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń.
„Sąd uznał, że ta nazwa nie podlega dekomunizacji. (…) Zostajemy zatem przy dotychczasowej nazwie” – powiedział w rozmowie z PAP Ficoń. Jak dodał, uzasadnienie do magistratu jeszcze nie dotarło.
Sprawa zmiany nazwy toczyła się od marca ub.r. Wojewoda śląski wydał wówczas zarządzenie zastępcze na podstawie ustawy o zakazie propagowania komunizmu i innych systemów totalitarnych. Nakazała ona samorządom zmianę nazw budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej w ciągu roku od wdrożenia nowego prawa, czyli do 2 września 2017 r. Jeśli tego nie uczyniły interwencję podejmował wojewoda.
Wojewoda śląski wydając zarządzenie oparł się na opinii IPN, który wskazał, że I Armia została stworzona przez Związek Sowiecki wbrew legalnemu rządowi RP w Londynie w 1944 r. Zdaniem Instytutu nie ulega wątpliwości, że taka nazwa ulicy upamiętnia formację symbolizujące komunizm. W zamian patronem ulicy zostali Cichociemni.
Magistrat nie zmienił nazwy ulicy, gdyż – jego zdaniem - nie wyczerpywała ona przesłanek, by tak się stało. Wiceprezydent miasta Waldemar Jędrusiński argumentował w ub.r., że nie istnieje katalog nazw symbolizujących komunizm. Dodał, że w I Armii walczyli m.in. bielszczanie, dla których była to jedyna droga powrotu ze Wschodu, a nazwy pól bitewnych tej formacji umieszczone są na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Jego opinię podzieliła większość ówczesnych radnych, którzy zobligowali władze do złożenia skargi do WSA w Gliwicach. Latem ub.r. uchylił on zarządzenie zastępcze wojewody śląskiego. Wojewoda odwołał się do NSA.
W ub.r. wiceprezydent Bielska-Białej deklarował, że miasto ma w planach, by Cichociemni stali się patronem jednej z bielskich ulic. W czwartek Tomasz Ficoń powiedział jednak, że magistrat obecnie takich planów nie ma. „To nie władze miasta decydują. (…) Jeśli ktoś złoży taką propozycję, to komisja ds. nazewnictwa ulic ją rozpatrzy. Na razie takiej propozycji nie było” – powiedział. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ agz/