Polska po 1989 roku

28.03.2019

NSA: w Bielsku-Białej nadal będzie ulica I Armii Wojska Polskiego

NSA oddalił skargę kasacyjną wojewody śląskiego w sprawie zmiany nazwy jednej z ulic w Bielsku-Białej z 1. Armii Wojska Polskiego na Cichociemnych – poinformował w czwartek rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń.

„Sąd uznał, że ta nazwa nie podlega dekomunizacji. (…) Zostajemy zatem przy dotychczasowej nazwie” – powiedział w rozmowie z PAP Ficoń. Jak dodał, uzasadnienie do magistratu jeszcze nie dotarło.

Sprawa zmiany nazwy toczyła się od marca ub.r. Wojewoda śląski wydał wówczas zarządzenie zastępcze na podstawie ustawy o zakazie propagowania komunizmu i innych systemów totalitarnych. Nakazała ona samorządom zmianę nazw budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej w ciągu roku od wdrożenia nowego prawa, czyli do 2 września 2017 r. Jeśli tego nie uczyniły interwencję podejmował wojewoda.

Wojewoda śląski wydając zarządzenie oparł się na opinii IPN, który wskazał, że I Armia została stworzona przez Związek Sowiecki wbrew legalnemu rządowi RP w Londynie w 1944 r. Zdaniem Instytutu nie ulega wątpliwości, że taka nazwa ulicy upamiętnia formację symbolizujące komunizm. W zamian patronem ulicy zostali Cichociemni.

Magistrat nie zmienił nazwy ulicy, gdyż – jego zdaniem - nie wyczerpywała ona przesłanek, by tak się stało. Wiceprezydent miasta Waldemar Jędrusiński argumentował w ub.r., że nie istnieje katalog nazw symbolizujących komunizm. Dodał, że w I Armii walczyli m.in. bielszczanie, dla których była to jedyna droga powrotu ze Wschodu, a nazwy pól bitewnych tej formacji umieszczone są na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Jego opinię podzieliła większość ówczesnych radnych, którzy zobligowali władze do złożenia skargi do WSA w Gliwicach. Latem ub.r. uchylił on zarządzenie zastępcze wojewody śląskiego. Wojewoda odwołał się do NSA.

W ub.r. wiceprezydent Bielska-Białej deklarował, że miasto ma w planach, by Cichociemni stali się patronem jednej z bielskich ulic. W czwartek Tomasz Ficoń powiedział jednak, że magistrat obecnie takich planów nie ma. „To nie władze miasta decydują. (…) Jeśli ktoś złoży taką propozycję, to komisja ds. nazewnictwa ulic ją rozpatrzy. Na razie takiej propozycji nie było” – powiedział. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL