„Europa podzielona” to temat przewodni pierwszej edycji festiwalu „Stacja Europa”, który rozpocznie się w poniedziałek we Wrocławiu. W ramach imprezy zostaną pokazane spektakle teatralne oraz filmy przybliżające najnowszą historię Europy. Festiwal to nowe przedsięwzięcie Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność oraz wrocławskiego Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. W organizację imprezy włączyły się Polskie Koleje Państwowe.
Jak poinformował PAP Juliusz Woźny, rzecznik wrocławskiego Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, „Stacja Europa” ma być cykliczną imprezą przybliżającą kluczowe wydarzenia w historii Europy. „Co roku impreza będzie koncentrować się na innym motywie przewodnim – od +Europy podzielonej+ w 2013 roku, przez +Europę solidarną+, +Europę dialogu+, aż po +Europę zjednoczoną+ w roku 2016” - podał Woźny.
Scenerią tegorocznej edycji festiwalu będą wnętrza Dworca Głównego PKP we Wrocławiu. „To naturalne miejsce spotkań podróżnych i wrocławian. Od momentu zakończenia jego renowacji staramy się, żeby był miejscem, gdzie przychodzimy nie tylko po to by udać się w podróż, ale również żeby był on ważnym miejscem na mapie kulturalnej Wrocławia” - powiedziała Justyna Sołtyk, dyrektor Departamentu Marketingu PKP S.A.
Podczas pierwszego edycji festiwalu będzie można m.in. obejrzeć instalację na temat żelaznej kurtyny i podziału Europy po II wojnie światowej na dwie strefy wpływów. Stanie ona placu przed Dworcem Głównym.
W programie festiwalu znalazł się również przegląd filmów dokumentalnych. Wyświetlony zostanie m.in. dokument Mirosława Jasińskiego „Europa Środkowa idzie na wolność”. To opowieść o współpracy opozycjonistów z Polski, Czechosłowacji i Węgier, której efektem było wyjście wojsk radzieckich z państw Europy Środkowo-Wschodniej. Uczestnicy festiwalu obejrzą również „Punkt oparcia”, obraz Agaty Ferens o zaangażowaniu Parlamentu Europejskiego w obronę praw człowieka. W programie znalazł się również dokument poświęcony kardynałowi Bolesławowi Kominkowi, który był inicjatorem listu do biskupów niemieckich w 1965 r.
W ramach imprezy zostaną również pokazane dwa spektakle teatralne - „Operacja Orędzie” poświęcona historii powstania listu do biskupów niemieckich oraz „Soul”, przedstawienie inspirowane wizytą zafascynowanego komunizmem amerykańskiego muzyka Paula Robesona we Wrocławiu w 1949 r. Oba spektakle wyreżyserował Krzysztof Kopka.
Festiwal odbędzie się w dniach 23 września – 8 października. Patronat medialny nad imprezą objął portal dzieje.pl., prowadzony wspólnie przez PAP i Muzeum Historii Polski. (PAP)
pdo/ ula/