Walka o niepodległość 1914-1918

05.02.2018

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości potrwają w Koszalinie 100 dni

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński. Fot. PAP/J. Undro Prezydent Koszalina Piotr Jedliński. Fot. PAP/J. Undro

100 dni do 100-lecia odzyskania niepodległości – pod tym hasłem w Koszalinie w sierpniu rozpoczną się uroczystości, których finał nastąpi 11 listopada 2018 r. W poniedziałek odbyło się pierwsze spotkanie komitetu honorowego koszalińskich obchodów.

„Do komitetu honorowego zaprosiłem wszystkich, od lewej do prawej strony politycznej. Tu są reprezentanci środowisk kombatanckich, wszyscy posłowie, przedstawiciele administracji rządowej, by to spektrum było jak największe. Święto będziemy obchodzić wszyscy, niezależnie od naszych poglądów, jakie prezentujemy. To będzie 100-lecie niepodległości i taka druga data dopiero za 100 lat. Tę ważną datę w historii Polski będziemy obchodzić w jak najbardziej dostojny sposób” – mówił w poniedziałek prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

„Dziś pierwsze pomysły, pierwszy zarys programu i gorąca dyskusja, jak ten program wypełnić. Chcemy, by uroczystości rozpoczęły się 100 dni przed 100. rocznicą odzyskania niepodległości na Rynku Staromiejskim polonezem” – poinformował Jedliński.

100 par ma poloneza zatańczyć w sierpniu. Planowany jest też cykl filmów historycznych o odzyskaniu niepodległości połączony ze spotkaniami z ich twórcami.

W Filharmonii Koszalińskiej od września do 9 listopada organizowane mają być koncerty z muzyką polską czasu zaborów. Podczas Festiwalu Organowego w katedrze publiczność usłyszy głównie utwory patriotyczne. Na Rynku Staromiejskim w sierpniu i we wrześniu planowane są koncerty koszalińskich filharmoników.

Natomiast Bałtycki Teatr Dramatyczny w październiku wystawi premierę „Wyzwolenia” Wyspiańskiego. Biblioteka przygotuje lekcje tematyczne dla dzieci i młodzieży, wystawę w temacie „Drogi do Niepodległości” pokaże muzeum. Tu też planowany jest Ogólnopolski Zlot Sobowtórów Józefa Piłsudskiego.

Dodatkowo w Alei Dębów posadzony ma być dąb niepodległości, organizowane będą konkursy: wiedzy historycznej dla dorosłych i recytatorski dla dzieci i młodzieży. Podczas corocznego, organizowanego latem Festiwalu Smaków przygotowywane będą dania charakterystyczne dla II RP.

11 listopada główne uroczystości odbędą tradycyjnie na placu Zwycięstwa, przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Jednak już część artystyczno-naukowa obchodów planowana jest w hali widowiskowo-sportowej. Przy wejściu do obiektu IPN pokaże tematyczna wystawę. W hali odbędzie się konferencja naukowa z udziałem historyków, którzy będą mówić o odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Pomysłów na 100 dni obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości jest jeszcze więcej. O tym, które ostatecznie będą realizowane i w jakim kształcie zdecyduje komitet wykonawczy, na którego czele stanął wiceprezydent Koszalina Przemysław Krzyżanowski. W marcu ramowy plan studniowych obchodów ma być już szczegółowy. (PAP)

autor: Inga Domurat

ing/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL