Polska po 1989 roku

16.02.2019

Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę w Puńsku i Sejnach

Przedstawiciele mniejszości litewskiej w Puńsku i Sejnach (Podlaskie) obchodzą w sobotę 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Litwę. Ze względu na żałobę narodową zaplanowano skromne uroczystości.

Litwa 16 lutego obchodzi święto odzyskania niepodległości. W tym roku przypada 101. rocznica tego wydarzenia. Uroczystości odbędą się w sobotę w Sejnach i w Puńsku. W gminie Puńsk Litwini stanowią aż 80 proc. lokalnej społeczności, a Puńsk jest nazywany potocznie stolicą Litwinów w Polsce.

Apele upamiętniające 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Litwę odbyły się już w piątek w szkołach z litewskim językiem nauczania w Puńsku i Widugierach.

W sobotę o godz. 13. Litwini z Sejn zaplanowali uroczystość w Domu Litewskim w Sejnach. Jak poinformowali PAP organizatorzy obchody będą krótkie i skromne. Swoją twórczość podczas obchodów przedstawią młodzieżowe zespoły ludowe.

Podobnie będzie w Puńsku. Tam obchody rozpoczną się o godz. 18. w Domu Kultury Litewskiej. „Ze względu na żałobę narodową z powodu śmierci premiera Jana Olszewskiego obchody będą stonowane, skromne. Ze względu na zbieżność dat, obchodów nie dało się przełożyć” - powiedział PAP wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski.

Litwini to jedna z najmniej licznych mniejszości w Polsce. Według szacunków organizacji litewskich, w Polsce mieszka kilka tysięcy osób pochodzenia litewskiego. Największe skupiska Litwinów znajdują się w gminach Puńsk i Sejny.

16 lutego 1918 roku Rada Litewska (Taryba) pod przewodnictwem Jonasa Basanavicziusa podpisała akt ogłaszający niepodległość kraju. Podpisało go 20 sygnatariuszy, m.in. Stanisław Narutowicz, brat pierwszego prezydenta niepodległej Polski Gabriela Narutowicza.

W czasie podpisania Aktu Litwa znajdowała się pod okupacją niemiecką; dokument wyrażał wolę narodu do stworzenia niepodległego państwa litewskiego. Realnie powstało kilka miesięcy później, wraz z zakończeniem I wojny światowej. W listopadzie 1918 roku Augustinas Voldemaras sformował pierwszy rząd litewski, w kwietniu 1919 roku Antanas Smetona został pierwszym prezydentem Litwy.

W setną rocznicę tych wydarzeń stanął w Puńsku drewniany Pomnik Odzyskania Niepodległości. To wielki stuletni, dębowy pień z drewnianymi skrzydłami w kształcie litewskiego instrumentu strunowego o nazwie kankle. Na szczycie rzeźby wisi duży dzwon i kilkanaście mniejszych dzwoneczków. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL