Spektakle, koncerty i dyskusje znalazły się w programie projektu, który w 20. rocznicę wyprowadzenia wojska radzieckich z Polski przygotował legnicki Teatr Modrzejewskiej. Trzydniowa impreza zatytułowana „Dwadzieścia lat po” rozpocznie się w piątek konferencją naukową pt. „Wyjdą, nie wyjdą”.
Ostatnimi oddziałami wojsk armii radzieckiej, które opuściły Polskę 16 września 1993 roku były oddziały stacjonujące w Legnicy.
Wojska radzieckie stacjonowały w Legnicy nieprzerwanie przez 48 powojennych lat. Tu znajdował się jeden z ważniejszych ośrodków dowództwa Paktu Warszawskiego, to stąd dowodzono m.in. inwazją na Czechosłowację w 1968 roku. W miejskich koszarach stacjonowało w różnych okresach od kilku do kilkunastu tysięcy żołnierzy sowieckiej armii. Dysponowała ona tutaj lotniskiem, stacją telewizyjną i szpitalem. Z tego też względu Legnica często była nazywana Małą Moskwą.
Wojska radzieckie stacjonowały w Legnicy nieprzerwanie przez 48 powojennych lat. Tu znajdował się jeden z ważniejszych ośrodków dowództwa Paktu Warszawskiego, to stąd dowodzono m.in. inwazją na Czechosłowację w 1968 roku. W miejskich koszarach stacjonowało w różnych okresach od kilku do kilkunastu tysięcy żołnierzy sowieckiej armii.
Dyrektor legnickiego Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb podkreślił, że celem projektu artystycznego przygotowywanego przez Teatr Modrzejewskiej jest przypomnienie przełomowego wydarzenia w historii Polski i Legnicy, jakim było wyprowadzenie wojsk radzieckich z kraju.
„Nie chodzi nam ani o resentyment, ani o okazjonalną uroczystość, ale o artystyczny projekt z wymiarem społecznym, a także o polsko-rosyjskie spotkanie po latach, które odbywać się będzie ponad ideologicznymi podziałami i politycznymi sporami. Będziemy przywoływać i przypominać historię, ale przede wszystkim tę ludzką, indywidualną. Nie zapominamy jak było, ale nie chcemy wypominać” - podkreślił dyrektor Teatru Modrzejewskiej.
W piątek oprócz konferencji naukowej zaplanowano m.in. pokaz filmu dokumentalnego „Europa Środkowa idzie na wolność” w reż. Mirosława Jasińskiego oraz premierę spektaklu „Rzeczy" moskiewskiego Teatru doc.
W kolejnych dniach legniczanie będą mogli wziąć udział w spotkaniu-biesiadzie z udziałem byłych i obecnych mieszkańców Legnicy – Polaków, Rosjan, Ukraińców oraz Białorusinów, oraz wysłuchać koncertu rosyjskiej grupy „Leningrad”. W niedzielę – ostatniego dnia imprezy – zaplanowano prezentację wyników badań etnograficznych prowadzonych w Legnicy przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego. Odbędzie się także projekcja filmu Waldemara Krzystka „Mała Moskwa" oraz dwóch przedstawień teatrów telewizji - „Ballada o Zakaczawiu” oraz „Wschody i Zachody Miasta”.(PAP)
pdo/ ls/