Nauczyciel jęz. angielskiego z Tarnowa Marcin Zaród został "Nauczycielem Roku 2013". Z okazji Dnia Edukacji Narodowej szefowa MEN odznaczyła pedagogów i zapowiedziała 6 mld zł na program "Cyfrowa Szkoła". Premier podkreślał zasługi nauczycieli w podnoszeniu poziomu edukacji.
W Polsce jest ponad 660 tys. nauczycieli. Tradycyjnie 14 października przypada ich święto - Dzień Edukacji Narodowej.
Z tej okazji w Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono "Nauczyciela Roku 2013" - w tym roku został nim Marcin Zaród, nauczyciel języka angielskiego w V LO im. Janusza Korczaka w Tarnowie. "Dziś nagradzamy najlepszych z najlepszych. Nauczycieli, którzy z pasją i oddaniem, w codziennym kontakcie z młodym człowiekiem przygotowują go do dorosłego życia. Uczą go, że świat jest piękny, że świat jest otwarty. Uczą go, że warto żyć, że warto uczyć się, warto zdobywać umiejętności i być najlepszym. Za to wszystko dziś laureatom i finalistom konkursu serdecznie dziękuję" - mówiła minister edukacji Krystyna Szumilas.
Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.
Zwycięzca tegorocznej edycji konkursu Marcin Zaród uczy od 18 lat. "Jestem nauczycielem i lubię to. Lubię uczyć" - podkreślił. Swoich uczniów zachęca do nauki języka angielskiego m.in. wykorzystując do tego gry komputerowe, których jest prawdziwym znawcą (od lat zajmuje się tłumaczeniem ich na język polski). Pokazuje uczniom, ile tracą oglądając filmy z lektorem lub z napisami zamiast w oryginale. Ponadto po lekcjach wraz z młodzieżą prowadzi warsztaty internetowe dla osób w wieku 50+ w ramach projektu "Latarnicy".
W kancelarii premiera minister edukacji wręczyła m.in. Krzyże Orderu Odrodzenia Polski oraz odznaczenia resortowe, Medale Komisji Edukacji Narodowej, kilkudziesięciu nauczycielom, pedagogom i pracownikom oświaty z całej Polski.
Dziękując nauczycielom za ich pracę i zaangażowanie Szumilas podkreśliła, że przed polską szkołą stoją nowe wyzwania, związane głównie z korzystaniem z nowych technologii. Poinformowała też, że w latach 2014-2020 rząd zamierza przeznaczyć ok. 6 mld zł z pieniędzy Unii Europejskiej na rozwój programu "Cyfrowa szkoła". Program, mający unowocześnić szkoły, składa się z czterech elementów. Są to: e-uczeń, e-nauczyciel, którzy wykorzystują na lekcjach sprzęt multimedialny, e-szkoła, wyposażona we właściwy sprzęt oraz e-podręcznik, czyli zasoby cyfrowe, z których uczniowie i nauczyciele mogą korzystać w szkole i w domu. Szumilas dodała, że środki unijne mają być przeznaczane na unowocześnienie klas, gdzie odbywają się zajęcia z biologii i chemii.
W uroczystości nadania odznaczeń dla nauczycieli nie brał udziału premier Donald Tusk, który w tym czasie był w Budapeszcie na szczycie Grupy Wyszehradzkiej. Po powrocie do Warszawy na konferencji prasowej premier podkreślił, że ciągły wzrost poziomu polskiej edukacji to zasługa nauczycieli, nie władzy, choć rząd starał się im pomóc. "To jest ważny dzień dla polskich nauczycieli (...). Dzień Nauczyciela dzisiaj jest może mniej głośny niż kiedyś, kiedy ja byłem uczniem, albo kiedy zaczynałem swoja krótką karierę nauczyciela, ale myślę, że w sercach dzieci i rodziców nauczyciele mają cały czas swoje należne miejsce" - mówił premier.
Wcześniej z okazji Dnia Edukacji Narodowej minister edukacji napisała list do pedagogów i odwiedziła warszawską Szkołę Podstawową nr 26 im. Mirosława Biernackiego, gdzie dzieliła się z nauczycielami własnymi doświadczeniami (minister jest nauczycielem matematyki) i podkreślała wagę działalności pedagogicznej nauczycieli. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej z nauczycielami wychowania fizycznego spotkała się minister sportu Joanna Mucha.
Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. (PAP)
nno/ dsr/ pj/ ls/ jra/