Wystawą "Święta Państwowe w plakacie ze zbiorów Muzeum Niepodległości", koncertem patriotycznym i finałem konkursu dla młodzieży "Niepodległa. Tradycja w zderzeniu ze współczesnością" stołeczne Muzeum Niepodległości uczci tegoroczne Święto Niepodległości.
Jedną z kluczowych imprez towarzyszących obchodom Święta Niepodległości organizowanych przez Muzeum Niepodległości jest czynna od 11 listopada wystawa "Święta Państwowe w plakacie ze zbiorów Muzeum Niepodległości" prezentująca plakaty, afisze oraz kolaże zdjęć ze zbiorów placówki, poświęcone świętom państwowym obchodzonym: 1, 2 i 3 maja, 22 lipca oraz 11 listopada.
Jedną z kluczowych imprez towarzyszących obchodom Święta Niepodległości organizowanych przez Muzeum Niepodległości jest czynna od 11 listopada wystawa "Święta Państwowe w plakacie ze zbiorów Muzeum Niepodległości" prezentująca plakaty, afisze oraz kolaże zdjęć ze zbiorów placówki, poświęcone świętom państwowym obchodzonym: 1, 2 i 3 maja, 22 lipca oraz 11 listopada.
"Święta te dzieli ogromny dystans znaczeń, ideologii i podejścia do historii. Plakaty im poświęcone mają jednak cechę wspólną: próbę zaangażowania odbiorcy w uroczysty, propaństwowy wymiar święta. Celem wystawy jest zderzenie sposobów graficznego opowiadania o ważnej – w ujęciu autora dzieła – rocznicy za pomocą używanych motywów, figur alegorycznych, stylizowanych cyfr i kolorystyki. Naszym zamierzeniem jest zwrócenie uwagi widza na atmosferę plakatu, która w założeniu powinna rodzić uczucie dumy, radości i szacunku dla państwa. W odmienny sposób starają się przekazać te wartości plakaty okresu lat. 50., dzieła przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu i wreszcie współcześni nam twórcy" - podkreśla komisarz wystawy Krzysztof Mordyński z Muzeum Niepodległości.
Na ekspozycji znalazło się ponad 60 plakatów autorstwa artystów-plastyków, takich jak Tadeusz Trepkowski, Wiktor Górka, Zbigniew Kaja, Wojciech Fangor, Henryk Tomaszewski czy Henryk Welik. W pierwszej sali prezentowane jest Święto Pracy (1 maja) i obchodzone w PRL-u Święto Odrodzenia (22 lipca), w drugiej natomiast Święto Narodowe Trzeciego Maja (3 maja) i Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada) oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja).
Plakat promujący święto 3 maja autorstwa Liliany Baczewskiej przedstawia motyw gołąbka pokoju na tle złotej kuli, Święto Niepodległości 11 listopada propaguje plakat Piotra Młodożeńca z liczbą "1918" oraz datami 11 listopada 1918 i 11 listopada 1981, 3 maja natomiast przybliża plakat z napisem "3 maja" stanowiącym tło dla logo Solidarności oraz dat 1791-1981.
W dniu Święta Niepodległości w muzeum odbędzie się również dyskusja poświęcona artyście i politykowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu oraz koncert fortepianowy, w którego programie znajdą się utwory Paderewskiego oraz Fryderyka Chopina.
Uroczystości związane z 11 listopada odbędą się w placówce również w przeddzień Święta Niepodległości. Na ten dzień zaplanowano finał konkursu "Niepodległa. Tradycja w zderzeniu ze współczesnością". Jest on organizowany już po raz dziewiąty i kierowany zarówno do młodzieży, jak i dorosłych.
"Jego celem jest zainteresowanie znaczeniem niepodległości oraz poszukiwanie takich miejsc, gdzie historia łączy się ze współczesnością. W tym roku na konkurs wpłynęło ponad 200 prac, z czego nagrodzonych zostanie ponad 50. Są to prace w różnych kategoriach - plakaty, rysunki, albumy, filmy, prace literackie, a także po raz pierwszy projekty plakietek z okazji Święta Niepodległości" - relacjonowała PAP kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Niepodległości, Jolanta Załęczny.
Tego samego dnia w muzeum odbędzie się również spektakl teatralny pt. "Jest taki kraj" w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 88 w Warszawie oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego. (PAP)
akn/ ls/