Europa i świat po 1989 roku

25.07.2018

OBWE: rozejm w Donbasie nadal przynosi rezultaty

Liczba ofiar wśród ludności cywilnej i liczba przypadków naruszenia rozejmu na wschodzie Ukrainy zmniejsza się – powiedział w środę w Mińsku Martin Sajdik, specjalny przedstawiciel OBWE w grupie kontaktowej do spraw uregulowania konfliktu w Donbasie.

Sajdik, komentując w środę kolejne spotkanie grupy kontaktowej w Mińsku, ocenił, że rozejm uzgodniony pod koniec czerwca i obowiązujący w związku ze żniwami od 1 lipca „nadal daje efekty”.

„Według wstępnych danych specjalnej misji monitoringowej OBWE od 1 lipca istotnie zmniejszyła się liczba przypadków naruszenia rozejmu, a także liczba ofiar wśród ludności cywilnej. Według mediów od początku jego obowiązywania do chwili obecnej nie było żadnej ofiary śmiertelnej wśród ludności cywilnej” – wskazał dyplomata.

Trójstronna grupa kontaktowa do spraw uregulowania sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy, regularnie spotykająca się w białoruskiej stolicy, składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE. Dodatkowo w jej spotkaniach uczestniczą przedstawiciele separatystów kontrolujących niektóre powiaty obwodów donieckiego i ługańskiego. (PAP)

just/ klm/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL