Budowa niepodległego państwa

07.03.2019

"Od Biskupstwa Polowego do Ordynariatu Polowego" - wystawa w Łazienkach

"Od Biskupstwa Polowego do Ordynariatu Polowego”, to tytuł wystawy plenerowej, która na 50 planszach ukazuję historię ostatnich stu lat duszpasterstwa wojskowego. Plansze można zobaczyć na okalającym stołeczne Łazienki Królewskie ogrodzeniu od strony Alej Ujazdowskich.

Zaprezentowanych na niej jest wiele nieznanych fotografii oraz dokumentów (m.in. z Armii Hallera, z czasów abp. Stanisława Galla (1919-1933), abp. Józefa Gawliny (1933-1947), z obozów internowania polskich żołnierzy w Rumunii, na Węgrzech oraz w Szwajcarii, armii Andersa, z okresu Generalnego Dziekanatu (1945-1991) oraz Ordynariatu Polowego (1991-2019)).

Rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego ks. płk Zbigniew Kępa podkreślił, że znaczna część ekspozycji poświęcona jest okresowi II wojny światowej i służbie duchownych w poszczególnych formacjach wojskowych, obecności kapelanów wśród żołnierzy w niewoli oraz martyrologii kapelanów, m.in. na Wschodzie i w Powstaniu Warszawskim. Licznie reprezentowane są fotografie pamiątek po biskupach polowych i duszpasterzach, m.in. ich mundury i odznaczenia. Uwagę zwracają misternie ornamentowany pastorał abp. Stanisława Galla, pierwszego biskupa polowego, używany później przez kard. Stefana Wyszyńskiego, czy mitra i rękawiczki po abp. Józefie Gawlinie.

Fotografie współczesne dotyczą w dużym stopniu służby kapelanów w czasie misji pokojowych, organizowanej przez nich pomocy humanitarnej w ramach Caritas Ordynariatu Polowego, posługi sakramentalnej, a także życia religijnego żołnierzy w polskich kontyngentach wojskowych.

Pomysłodawcami i organizatorami wystawy są Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Ordynariat Polowy. Partnerami Łazienki Królewskie oraz TVP Historia. Wystawa powstała w związku z obchodami setnej rocznicy ustanowienia przez papieża Benedykta XV Biskupstwa Polowego w Polsce. Będzie ją można oglądać do końca marca.(PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ mark/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL