Walka o niepodległość 1914-1918

01.11.2018

Odrestaurowano pomnik Powstańców Wielkopolskich

W związku z przypadającym w grudniu 100-leciem wybuchu powstania wielkopolskiego, w Poznaniu odnowiony został pomnik Powstańców Wielkopolskich. Przy monumencie rokrocznie odbywają się obchody wybuchu zwycięskiej insurekcji.

Monument został dokładnie oczyszczony, usunięte zostały też wycieki mleczka wapiennego spod okładziny kamiennej i uszczelnione spoiny. Powierzchnię pokryto środkiem impregnacyjnym, a znajdujące się na obelisku litery zostały na nowo pozłocone. Odnowienie pomnika stojącego u zbiegu ulic Wierzbięcice i Królowej Jadwigi zleciło miasto.

Główne obchody setnej rocznicy powstania wielkopolskiego odbędą się w Poznaniu 27 grudnia.

"To pomnik niezwykle ważny dla historii miasta i dla poznaniaków, którzy starali się o niego już od lat 20. XX wieku. W ostatnich latach monument czyszczony był na bieżąco, ale przed taką rocznicą, jaka czeka nas w grudniu, zleciliśmy gruntowną renowację. Dzięki temu mamy pewność, że na setną rocznicę wybuchu powstania pomnik będzie się godnie prezentował" – powiedział prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

Renowacja monumentu kosztowała około 50 tys. zł.

Pomnik Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, 17-metrowy monument pokryty szarym granitem, został oficjalnie odsłonięty 19 września 1965 r. Powstał według projektu Alfreda Wiśniewskiego. Obelisk opasany jest elementem rzeźbiarskim z brązu, na którym znajdują się płaskorzeźby przedstawiające: orła, strajk dzieci wrzesińskich, wóz Drzymały, Marcina Kasprzaka oraz śmierć pierwszego powstańca Franciszka Ratajczaka.

Poniżej orła umieszczony został napis "Powstańcom Wielkopolski 1918-1919". Obok obelisku stoi rzeźba przedstawiająca dwóch powstańców - oficera z szablą i szeregowca strzelca z karabinem.

Główne obchody 100. rocznicy powstania wielkopolskiego odbędą się w Poznaniu 27 grudnia. 28 grudnia uroczystości przeniosą się do Warszawy. Centralnym obchodom rocznicy towarzyszyć będzie koncert na poznańskim stadionie miejskim z udziałem gwiazd polskiej estrady. W programie zaplanowanego na 27 grudnia wydarzenia znajdą się m.in. skomponowane specjalnie na tę uroczystość utwory. Organizatorem centralnych obchodów jest wielkopolski samorząd.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL