Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi, przyznanymi przez prezydenta Andrzeja Dudę, uhonorowano w czwartek z okazji 100. rocznicy utworzenia GUS - zasłużonych pracowników statystyki publicznej. Według prezydenta bez gruntownej wiedzy statystycznej nie może funkcjonować żadne państwo.
W imieniu prezydenta odznaczenia wręczyła szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska.
"Za zasługi w działalności społecznej, za wkład w rozwój statystyki", Złotym Krzyżem Zasługi został odznaczony Marek Cierpiał Wolan. Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczono: Grażynę Czermak, Romana Fedaka, Bożenę Łazowską i Włodzimierza Okrasę. Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali: Danuta Cierniak, Grażyna Dehnel, Krzysztof Markowski, Agnieszka Piotrowska-Piątek, Krystyna Początek, Małgorzata Wojtkowiak-Jakacka.
Podczas uroczystości odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy. Według prezydenta wręczone w czwartek odznaczenia są wyrazem głębokiej wdzięczności Rzeczypospolitej. "Bez gruntownej wiedzy statystycznej, opartej na wielkiej liczbie różnorodnych danych, nie jest obecnie w stanie skutecznie funkcjonować żadne państwo. Tradycje statystyki sięgają czasów starożytnych, ale dopiero najnowsze wieki uczyniły ją nauką niezbędną dla planowania i kierowania procesami społeczno-gospodarczymi" - zwrócił uwagę prezydent.
Jego zdaniem jest ogromnie wymowne, że wraz z jubileuszem stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, obchodzimy setną rocznicę utworzenia GUS. "Oznacza to, że odrodzona Polska od samego początku wznoszenia fundamentów swej podmiotowości pragnęła być państwem nowoczesnym, w pełni gotowym do podejmowania rozwojowych wyzwań" - ocenił Duda.
Prezydent zaznaczył w liście, że GUS stał się jednym z najwcześniej powołanych urzędów państwowych na drodze Polaków do niepodległości. Od 1918 roku funkcjonuje pod niezmienioną nazwą, "wypełniając te same, bardzo istotne zadania publiczne".
Zdaniem prezydenta historia i działalność GUS są odbiciem historii Polski. Duda wskazał m.in. na opublikowany w 1921 r. pierwszy Rocznik Statystyki Rzeczypospolitej Polskiej oraz tom rocznika wydany przez rząd RP na uchodźstwie w Londynie w czasie II Wojny Światowej, spisy powszechne GUS przeprowadzone w okresie międzywojennym i po wojnie.
"Bez bogatych danych GUS nie byłyby możliwe przełomowe decyzje z okresu transformacji po roku 1989. Dzisiaj Główny Urząd Statystyczny, posługując się nowoczesnymi technologiami informatycznymi, prezentuje wysokie standardy międzynarodowe i z powodzeniem wypełnia oczekiwania polskiego państwa i obywateli" - dodał prezydent.
W pałacu Prezydenckim odczytano także list premiera Mateusza Morawieckiego. Premier wskazał na rolę rzetelnej statystki i w związku z tym wielkie znaczenie GUS. Zauważył, że przez 100 lat swojej działalności urząd zmieniał się i modernizował, odpowiadał na kolejne wyzwania dzięki profesjonalizmowi swych pracowników, dzięki ich unikalnym kompetencjom, ich rzetelności, bezstronności i obiektywizmowi.
"To swoim pracownikom GUS zawdzięcza renomę i zaufanie, także i moje" - napisał Morawiecki w liście. "Nie ma nowoczesnego państwa, nie ma sprawnego rządu bez Głównego Urzędu Statystycznego i jego pracowników" - podkreślił premier i z "całego serca" podziękował pracownikom GUS za codzienny trud. (PAP)
autor: Marcin Musiał
edytor: Anna Mackiewicz
mmu/ amac/