Polsko-Litewskie Forum im. Jerzego Giedroycia przyznało pośmiertnie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu odznaczenie za szczególny wkład w rozwój stosunków polsko-litewskich.
Statuetkę z brązu przedstawiającą dwa wyrastające z jednego pnia drzewa symbolizujące Polskę i Litwę wręczono w środę podczas odbywającego się w Wilnie Litewsko-Polskiego Forum Ekonomicznego "Strategiczne Partnerstwo" w kategorii Człowiek Dialogu 100-lecia.
Nagrodę przyznano za pracę i działalność prezydenta Kaczyńskiego na rzecz dobrych relacji polsko-litewskich oraz za jednoczenie Europy. Nagrodę odebrał uczestniczący w wileńskim forum gospodarczym szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.
Odbierając nagrodę, Dworczyk odczytał list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. "Mój brat byłby z tego wyróżnienia bardzo dumny, bo uważał się za prawdziwego przyjaciela Litwy. Odwiedził ją 16 razy" - napisał Kaczyński. W liście swym zaznaczył, że "stosunki z Litwą oraz współdziałania państw w tej części Europy czy szerzej – państw w regionie Międzymorza - były podstawowymi rysami jego polityki międzynarodowej".
Jarosław Kaczyński wskazał, że "Lech Kaczyński z jednej strony znał bardzo dobrze historię, więc doskonale wiedział, co łączyło i co dzieliło nasze kraje, a z drugiej strony jako świetny analityk polityczny głęboko zdawał sobie sprawę z długofalowej wspólnoty interesów Polski i Litwy i z możliwości, jakie ona dla wszystkich otwiera".
Jarosław Kaczyński przypomniał słowa swego brata, które wypowiedział on podczas wizyty w Wilnie w 2007 roku: "Głęboko wierzę w przyjaźń polsko-litewską. Dwa zaprzyjaźnione ze sobą państwa, należące do Unii i NATO, a jednocześnie mające wiele historycznych związków (...) mogą zdziałać bardzo dużo".
W ramach Litewsko-Polskiego Forum Ekonomicznego w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich otwarto w środę wystawę pt. "Lech Kaczyński i Litwa oczami Valdasa Adamkusa".
Wystawa składa się z ponad 20 plansz prezentujących zdjęcia ze spotkań prezydentów Kaczyńskiego i Adamkusa opatrzonych komentarzami z dziennika byłego prezydenta Litwy; ukazuje przyjacielskie relacje obu szefów państw i ich wkład w rozwój stosunków polsko-litewskich i kształtowanie polityki wschodniej.
"Przygotowując tę wystawę, zrozumiałem, na czym tak naprawdę polega zasługa prezydenta Lecha Kaczyńskiego i co każdy z nas powinien pamiętać, wspominając prezydenta Kaczyńskiego" - powiedział PAP przewodniczący Polsko-Litewskiego Forum im. Jerzego Giedroycia, litewski historyk Alvydas Nikżentaitis.
Ekspert wskazał, że "stosunki polsko-litewskie za czasów prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Valdasa Adamkusa były czymś więcej niż relacjami dwóch państw". "To były serdeczne, przyjacielskie stosunki dwóch przywódców, które pozwoliły w tamtym czasie na rozstrzygnięcie wielu problemów" - zaznaczył.
Litewski profesor zwrócił też uwagę, że "podwaliny dyplomacji gospodarczej naszych państw, o sukcesach której dzisiaj się często mówi - most energetyczny, obecność na Litwie Orlenu - zostały położone właśnie za czasów prezydenta Kaczyńskiego". "Dzisiaj zbieramy tego owoce" - stwierdził Nikżentaitis.
Podkreślił, że "Kaczyński i Adamkus byli w zasadzie twórcami założeń realizowanej dzisiaj polityki wschodniej, ale skupiali też wiele uwagi na polityce historycznej".
"Prezydenci doskonale rozumieli, że nie wystarczą jedynie dobre stosunki polityczne i gospodarcze. Należy też pokonać bolączki historyczne ostatniego stulecia i to właśnie robili" - wskazał Nikżentaitis.
Forum Dialogu Polsko-Litewskiego im. Jerzego Giedroycia od sześciu lat działa na rzecz porozumienia między Polską i Litwą w wielu dziedzinach, przede wszystkim w obszarze historii, polityki i kultury.
I Litewsko-Polskie Forum Ekonomiczne "Strategiczne Partnerstwo", którego organizatorem jest Forum Giedroycia, odbywa się pod patronatem premierów Litwy i Polski, Sauliusa Skvernelisa i Mateusza Morawieckiego. Uczestniczy w nim około 200 osób.
"Polska jest chyba najważniejszym litewskim partnerem biznesowym, dlatego niezbędne jest, by ludzie się spotykali i jak najczęściej rozmawiali o istniejących i jeszcze nierozwiązanych problemach" - powiedział Nikżentaitis.
Podczas Polsko-Litewskiego Forum Ekonomicznego „Partnerstwo Strategiczne” wręczono również nagrodę Forum Giedroycia w kategorii Kultura i Nauka Stulecia wybitnemu polskiemu historykowi mediewiście prof. Henrykowi Samsonowiczowi. Wyróżnienie w imieniu uczonego odebrał Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ulb/ ap/ jbp/