Europa i świat po 1989 roku

25.04.2018

Odznaczenie dla Lecha Kaczyńskiego za rozwój stosunków Polski i Litwy

Prezydent RP Lech Kaczyński podczas konferencji prasowej po obchodach 91. rocznicy odrodzenia Litwy.  Wilno, Litwa, 16.02.2009. Fot. PAP/R. Pietruszka Prezydent RP Lech Kaczyński podczas konferencji prasowej po obchodach 91. rocznicy odrodzenia Litwy. Wilno, Litwa, 16.02.2009. Fot. PAP/R. Pietruszka

Polsko-Litewskie Forum im. Jerzego Giedroycia przyznało pośmiertnie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu odznaczenie za szczególny wkład w rozwój stosunków polsko-litewskich.

Statuetkę z brązu przedstawiającą dwa wyrastające z jednego pnia drzewa symbolizujące Polskę i Litwę wręczono w środę podczas odbywającego się w Wilnie Litewsko-Polskiego Forum Ekonomicznego "Strategiczne Partnerstwo" w kategorii Człowiek Dialogu 100-lecia.

Nagrodę przyznano za pracę i działalność prezydenta Kaczyńskiego na rzecz dobrych relacji polsko-litewskich oraz za jednoczenie Europy. Nagrodę odebrał uczestniczący w wileńskim forum gospodarczym szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Odbierając nagrodę, Dworczyk odczytał list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. "Mój brat byłby z tego wyróżnienia bardzo dumny, bo uważał się za prawdziwego przyjaciela Litwy. Odwiedził ją 16 razy" - napisał Kaczyński. W liście swym zaznaczył, że "stosunki z Litwą oraz współdziałania państw w tej części Europy czy szerzej – państw w regionie Międzymorza - były podstawowymi rysami jego polityki międzynarodowej".

Jarosław Kaczyński wskazał, że "Lech Kaczyński z jednej strony znał bardzo dobrze historię, więc doskonale wiedział, co łączyło i co dzieliło nasze kraje, a z drugiej strony jako świetny analityk polityczny głęboko zdawał sobie sprawę z długofalowej wspólnoty interesów Polski i Litwy i z możliwości, jakie ona dla wszystkich otwiera".

Jarosław Kaczyński przypomniał słowa swego brata, które wypowiedział on podczas wizyty w Wilnie w 2007 roku: "Głęboko wierzę w przyjaźń polsko-litewską. Dwa zaprzyjaźnione ze sobą państwa, należące do Unii i NATO, a jednocześnie mające wiele historycznych związków (...) mogą zdziałać bardzo dużo".

W ramach Litewsko-Polskiego Forum Ekonomicznego w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich otwarto w środę wystawę pt. "Lech Kaczyński i Litwa oczami Valdasa Adamkusa".

Wystawa składa się z ponad 20 plansz prezentujących zdjęcia ze spotkań prezydentów Kaczyńskiego i Adamkusa opatrzonych komentarzami z dziennika byłego prezydenta Litwy; ukazuje przyjacielskie relacje obu szefów państw i ich wkład w rozwój stosunków polsko-litewskich i kształtowanie polityki wschodniej.

"Przygotowując tę wystawę, zrozumiałem, na czym tak naprawdę polega zasługa prezydenta Lecha Kaczyńskiego i co każdy z nas powinien pamiętać, wspominając prezydenta Kaczyńskiego" - powiedział PAP przewodniczący Polsko-Litewskiego Forum im. Jerzego Giedroycia, litewski historyk Alvydas Nikżentaitis.

Ekspert wskazał, że "stosunki polsko-litewskie za czasów prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Valdasa Adamkusa były czymś więcej niż relacjami dwóch państw". "To były serdeczne, przyjacielskie stosunki dwóch przywódców, które pozwoliły w tamtym czasie na rozstrzygnięcie wielu problemów" - zaznaczył.

Litewski profesor zwrócił też uwagę, że "podwaliny dyplomacji gospodarczej naszych państw, o sukcesach której dzisiaj się często mówi - most energetyczny, obecność na Litwie Orlenu - zostały położone właśnie za czasów prezydenta Kaczyńskiego". "Dzisiaj zbieramy tego owoce" - stwierdził Nikżentaitis.

Podkreślił, że "Kaczyński i Adamkus byli w zasadzie twórcami założeń realizowanej dzisiaj polityki wschodniej, ale skupiali też wiele uwagi na polityce historycznej".

"Prezydenci doskonale rozumieli, że nie wystarczą jedynie dobre stosunki polityczne i gospodarcze. Należy też pokonać bolączki historyczne ostatniego stulecia i to właśnie robili" - wskazał Nikżentaitis.

Forum Dialogu Polsko-Litewskiego im. Jerzego Giedroycia od sześciu lat działa na rzecz porozumienia między Polską i Litwą w wielu dziedzinach, przede wszystkim w obszarze historii, polityki i kultury.

I Litewsko-Polskie Forum Ekonomiczne "Strategiczne Partnerstwo", którego organizatorem jest Forum Giedroycia, odbywa się pod patronatem premierów Litwy i Polski, Sauliusa Skvernelisa i Mateusza Morawieckiego. Uczestniczy w nim około 200 osób.

"Polska jest chyba najważniejszym litewskim partnerem biznesowym, dlatego niezbędne jest, by ludzie się spotykali i jak najczęściej rozmawiali o istniejących i jeszcze nierozwiązanych problemach" - powiedział Nikżentaitis.

Podczas Polsko-Litewskiego Forum Ekonomicznego „Partnerstwo Strategiczne” wręczono również nagrodę Forum Giedroycia w kategorii Kultura i Nauka Stulecia wybitnemu polskiemu historykowi mediewiście prof. Henrykowi Samsonowiczowi. Wyróżnienie w imieniu uczonego odebrał Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ulb/ ap/ jbp/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL