Polska po 1989 roku

12.10.2018

Olsztyn: uniewinnienie za wywieszenie napisu na „szubienicach”

Sąd Okręgowy w Olsztynie uniewinnił Wojciecha K, który w styczniu wywiesił na olsztyńskim Pomniku Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej (zwanego potocznie: szubienicami) baner z napisem : „Pomnik wdzięczności za zniewolenie”. Uniewinnienie jest prawomocne.

O decyzji sądu poinformował PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Działacz opozycji antykomunistycznej Wojciech K. wywiesił baner na pomniku 22 stycznia, w dniu rocznicy zdobywania Olsztyna przez Armię Czerwoną. Komendant Miejski Policji w Olsztynie wniósł za to do Sądu Rejonowego w Olsztynie wniosek o ukaranie Wojciecha K. i w czerwcu sąd rejonowy ukarał go za to grzywną w wysokości 200 zł.

"Sąd Rejonowy w pisemnym uzasadnieniu wyroku przywołał wyjaśnienia obwinionego, w których m.in. uznał on, że był uprawniony do zawieszenia banera na pomniku w proteście przeciwko reliktowi ustroju totalitarnego, a swoje zachowanie określił mianem edukacji historycznej społeczeństwa. Jednak w ocenie Sądu Rejonowego takie zachowanie nie zasługiwało na usprawiedliwienie" - podał rzecznik sądu.

Apelację wniósł Wojciech K. Sąd okręgowy go uniewinnił uznając, że czyn zarzucany obwinionemu "nie był społecznie szkodliwy, wobec czego nie był też wykroczeniem". Decyzja ta jest prawomocna. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL