Operę „Straszny Dwór” zrealizowaną przez Operę Krakowską i Orkiestrę Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego będą mogli obejrzeć melomani w Olsztynie. Dwa spektakle 20 i 21 grudnia zakończą obchody Roku Moniuszkowskiego na Warmii i Mazurach.
"Rok poświęcony 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki był rokiem wyjątkowym dla muzyki, bo i sam kompozytor oraz jego twórczość są niezwykłe"- powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii Piotr Sułkowski.
Podkreślił, że na zakończenie roku jubileuszowego i związanych z nim wydarzeń muzycznych, w Olsztynie melomanii będą mogli dwukrotnie obejrzeć pełną realizację opery "Straszny Dwór". Inscenizacja została przygotowana przez Orkiestra Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oraz Chór i Balet Opery Krakowskiej.
"Mam nadzieję, że wszystkim przypadnie ona do gustu. Będzie pokazana w tradycyjnej konwencji, w kostiumach z epoki, zrealizowana w taki sposób, myślę, jakby chciał tego kompozytor"- wyjaśnił dyr. Sułkowski. Na scenie wystąpi 100 artystów. Scenografię przywożą tiry z Krakowa.
"W filharmonii trwa już przebudowywanie sceny, ustawianie dekoracji. Próby z orkiestrą trwają od poniedziałku, a z solistami, chórem i baletem od środy"- dodał.
Wskazał, że filharmonicy początkowo mieli inny zamysł na wystawienie opery. Miała ona być zaprezentowana w plenerze, w scenerii lidzbarskiego zamku, ale ze względów finansowych pomysł nie doszedł do skutku.
Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin powiedział, że "ogromne zainteresowanie, jakim cieszy się opera Moniuszki, może świadczyć, że jest zapotrzebowanie na wysoką kulturę".
W sobotę niespodziankę dla mieszkańców Olsztyna przygotowało stowarzyszenie Meloman działające przy Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii. W południe w gmachu filharmonii rozpocznie się teleturniej wiedzy o Stanisławie Moniuszce. Sprawdzić swoją wiedzę o kompozytorze i czasach, w których żył, mogą wszyscy chętni. Nagrodą główną teleturnieju będzie statystowanie w sobotniej wieczornej inscenizacji opery. Gośćmi wielkiego testu będą prawnukowie Stanisława Moniuszki.
Dyr. Sułkowski podsumowując Rok Moniuszkowski powiedział, że złożyło się na niego wiele wydarzeń artystycznych. "Najważniejsze przesłanie zostało wypełnione; kompozytor i jego dzieła są rozpoznawalne i powszechne"- ocenił. W Olsztynie podczas jubileuszowego roku odbywały się koncerty chórów, solistów, w filharmonii melomani mogli zatańczyć poloneza a niektóre restauracje w regionie oferowały menu moniuszkowskie. (PAP)
autorka: Agnieszka Libudzka
ali/ itm