W Opolu na budynku, gdzie w latach stalinowskich mieściła się siedziba komunistycznych służb bezpieczeństwa, w czwartek odsłonięto tablicę upamiętniająca ofiary Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w regionie będą trwały kilka dni.
W czwartek wojewoda opolski odwiedził miejsca związane z pamięcią Żołnierzy Wyklętych na terenie województwa. Przedstawiciel rządu złożył kwiaty m.in. w Barucie, Starym Grodkowie, Nysie oraz Opolu w miejscach kaźni i pochówku ofiar komunistycznego terroru.
Główne uroczystości rozpoczną się mszą w kościele ojców Franciszkanów, po której zaplanowano uroczystości pod Pomnikiem Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego na placu Wolności w Opolu. W piątek rozgłośnia publicznego radia przeprowadzi retransmisję koncertu dla kombatantów "Wolni wolnym dla wolności". Złożono kwiaty przed byłymi siedzibami Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kędzierzynie-Koźlu i Opolu. W stolicy regionu, w budynku przy ulicy Krakowskiej, gdzie po wojnie mieścił się powiatowy UBP odsłonięto tablicę upamiętniającą więzionych tam członków antykomunistycznej opozycji i zwyczajnych ludzi, którzy często przez przypadek trafiali do katowni UB.
W niedzielę odbędzie się bieg ze wsi Królowe do Głubczyc dla upamiętnienia Zygmunta Szendzielorza "Łupaszki", który w 1947 roku ukrywał się w tej wsi. Tego samego dnia pobiegną uczestnicy Biegu Tropem Wilczym w Opolu, Grodkowie, Praszce, Oleśnie i Kluczborku. Ostatnim dniem tegorocznych obchodów będzie poniedziałek, w który odbędzie się IV Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ agz/