Lata 1983-1987

25.04.2019

OPZZ rozpoczął w Bytomiu obchody swego 35-lecia

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ), skupiające ponad 80 związków zrzeszających ok. 600 tys. członków, rozpoczęło w czwartek obchody swojego 35-lecia. Inauguracyjną uroczystość zorganizowano w Bytomiu, gdzie jesienią 1984 r. powstała ta organizacja.

Jak poinformował przewodniczący OPZZ Jan Guz, rocznicowe obchody, a także tegoroczne spotkania z okazji Święta Pracy, 1 maja – będą okazją do przypominania związkowych postulatów.

"Wśród najważniejszych jest m.in. walka o emeryturę stażową, czyli prawo do emerytury po 35 latach pracy dla kobiet i 40 latach dla mężczyzn, a także np. emerytury pomostowe dla osób zatrudnionych w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze" – wyliczał Guz podczas briefingu prasowego.

OPZZ zabiega też m.in. o lepsze umocowanie państwowej i społecznej inspekcji pracy oraz postuluje działania służące zmniejszeniu liczby wypadków przy pracy. Jak mówił przewodniczący, w ubiegłym roku w zakładach pracy zginęło w sumie 209 osób. Dla ich upamiętnienia w najbliższy poniedziałek – w dniu poświęconym bezpiecznej pracy – związkowcy zamierzają zapalić na ulicach Warszawy 209 zniczy.

Mówiąc o idei łączącej związki skupione w OPZZ, przewodniczący zaznaczył, że są to organizacje mające często różne interesy i wyznające różne wartości. "Ale potrafimy zjednoczyć się wówczas, kiedy załogi zakładów pracy stawiają przed nami główne cele, takie jak walka o wynagrodzenie, o bezpieczną pracę, o zabezpieczenie emerytalno-rentowe, o oświatę, o zdrowie" – wyliczał Jan Guz.

Szef OPZZ wymieniał też związkowe sukcesy ostatnich lat, wskazując m.in. na potrojenie płacy minimalnej w ciągu minionych 17 lat, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, ograniczenie umów śmieciowych, rozmaite zasiłki i świadczenia rodzinne oraz obniżenie wieku emerytalnego.

"Dobrze zorganizowany związek zawodowy, umocowany prawnie, jest w stanie skutecznie upomnieć się o prawa pracownicze" – przekonywał Guz, podkreślając znaczenie polskiego ruchu zawodowego w historii i rozwoju Polski. Jak mówił, obchody 35-lecia OPZZ mają dać organizacji okazję, by "policzyć się, wzmocnić, naładować pozytywną emisją, a także, by zebrać postulaty i oczekiwania".

Czwartkowa uroczystość w Bytomiu miała charakter centralnych OPZZ-owskich obchodów Święta Pracy, a 1 maja poszczególne Rady Wojewódzkie OPZZ będą organizować obchody regionalne w swoich województwach. (PAP)

Autor: Marek Błoński

mab/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL