Stalinizm

02.08.2019

Ostrołęka deklaruje zwiększenie dotacji dla Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Zwiedzający Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Fot. PAP/A. Reszko Zwiedzający Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Fot. PAP/A. Reszko

W poniedziałek zostanie rozpatrzony projekt zmiany uchwały budżetowej na 2019 rok, w której planowane jest zwiększenie dotacji dla Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Jednocześnie władze miasta chcą przekonać odchodzącego dyrektora placówki do pozostania na stanowisku.

"Cenię pracę dyrektora Jacka Karczewskiego, który jest związany z Muzeum Żołnierzy Wyklętych od samego początku” – powiedział w piątek PAP prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik. „Mam nadzieję, że uda nam się przekonać dyrektora do pozostania na stanowisku w celu dalszej realizacji projektu MŻW” - dodał.

Ratusz poinformował również, że na najbliższej sesji Rady Miasta Ostrołęki będzie rozpatrywany projekt w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2019 rok. Miasto planuje zwiększyć budżet przeznaczony dla Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

CZYTAJ TAKŻE

Z projektu dokumentu wynika, że kwota rocznej dotacji ma wzrosnąć o 100 tys. zł. W przyjętym z końcem ubiegłego roku budżecie dotacja dla Muzeum Żołnierzy Wyklętych wynosiła 335 tys. zł.

W czwartek wieczorem Jacek Karczewski, który od sześciu lat kierował placówką, poinformował o złożeniu rezygnacji z pełnienia obowiązków dyrektora placówki.

Karczewski w opublikowanym w mediach społecznościowych wpisie tłumaczył, że „kończy się pewien etap” w jego życiu. Dodał, że nie sądził, że „nastąpi to już teraz”. „Złożyłem dziś rezygnację z pełnienia obowiązków dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Tworzyłem to Muzeum przez ponad 6 lat. To były lata treściwe, pełne wytężonej pracy” - napisał.

Karczewski zaznaczył, że „tematyka, którą się zajmowaliśmy, nie należy do łatwych ani lekkich. Ale staraliśmy się pokazywać, poprzez spotkania, wykłady, lekcje, filmy, że historia wojny i podziemia antykomunistycznego to nie tylko akcje zbrojne i daty, ale przede wszystkim zwykli ludzie, którzy próbowali żyć w niewyobrażalnych czasach, to nasi dziadkowie i babcie, których opowieści warto wysłuchać, bo odchodzą”.

CZYTAJ TAKŻE

Dodał, że chciałby, „aby wystawa czasowa, nad którą pracuje Dział Naukowo-Badawczy, mogła wkrótce ujrzeć światło dzienne”. Zapowiedział też, że niebawem ukaże się książka dotycząca działalności ważnej dla niego postaci. „To jeden z ostatnich moich projektów pod szyldem Muzeum” - zaznaczył.

Karczewski nie poinformował o powodach swojej decyzji. Zaznaczył jedynie, że nie przestanie zajmować się historią. Napisał, że ma „zamiar działać na tym polu dużo aktywniej niż mogłem do tej pory. Chcę dokończyć rozpoczęte dawno projekty, na które w natłoku spraw zabrakło czasu, a w planach mam kolejne". "Jestem też otwarty na propozycje współpracy” - napisał.

Karczewski jest historykiem, absolwentem Uniwersytetu w Białymstoku, popularyzatorem historii, autorem kilkudziesięciu artykułów w czasopismach naukowych i popularnonaukowych. Odznaczony medalami Za zasługi dla ŚZŻAK, Pro Patria oraz Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz upamiętniania historii Polski i propagowanie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.

CZYTAJ TAKŻE

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zostało powołane do życia na mocy uchwały Rada Miasta Ostrołęki w 2013 r. W 2016 r. w siedzibie placówki wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz ówczesny prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski podpisali umowę w sprawie prowadzenia Muzeum jako wspólnej instytucji kultury. W sierpniu 2016 r. został rozstrzygnięty konkurs na opracowanie scenariusza i koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy stałej. 14 lipca 2017 Muzeum podpisało umowę z generalnym wykonawcą robót budowlanych w ramach zadania pn.: „Przebudowa i rozbudowa budynków na cele Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce przy ul. Traugutta 19 wraz z wykonaniem kładki dla pieszych”.

Zgodnie z umową resort kultury zobowiązał się przekazać w latach 2016-2018 środki w wysokości 35 mln zł w formie dotacji celowej - na wykonanie prac inwestycyjnych, budowlanych i adaptacyjnych oraz wyposażenia Muzeum, organizację i wyposażenie wystawy stałej.

Z końcem 2018 r. MKIDN podpisało aneks w którym zobowiązało się do przekazania w 2019 r. dotacji na wydatki inwestycyjne w wysokości ponad 3,5 mln zł. Aneks zakładał również możliwość przyznania kolejnych dotacji na realizację wystawy stałej w wysokości ponad 6,3 mln zł. (PAP)

Monika Zdziera

mzd/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL