26.04.2010. Oświęcim (PAP) - Remont średniowiecznej bastei był ostatnim elementem konserwacji zabytków na wzgórzu zamkowym w Oświęcimiu. Konserwatorzy odrestaurowali wcześniej także zamek piastowski oraz wieżę obronną - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Oświęcimia Katarzyna Kwiecień. Prace restauracyjne kosztowały ponad 7 milionów złotych. Większość pieniędzy pochodziła z funduszy europejskich.
Konieczne stało się wzmocnienie konstrukcji muru obronnego oraz podłoża gruntu pod murem i basteją. "Wykonano palowanie i kotwienie muru, a później roboty konserwatorskie. Na koniec cały rezerwat archeologiczny został zadaszony. Kosztowało to 740 tys. zł" - powiedziała. Poinformowała, że oficjalne otwarcie zaplanowane zostało na długi majowy weekend. Okazją będzie organizowany w tych dniach Jarmark Kasztelański.
Zamek w Oświęcimiu należy do czołowych zabytków średniowiecznej architektury obronnej. Wieża pochodzi z XIII wieku. Najstarsze budowle kompleksu zamkowego pochodzą z XV lub XVI wieku. W 1454 roku na zamku gościła Elżbieta Rakuszanka, przyszła żona Kazimierza Jagiellończyka, a w 1471 roku - król Władysław Jagiellończyk. W 1518 roku zatrzymała się tam królowa Bona Sforza d'Aragona, a w 1574 przejeżdżał przez Oświęcim król Henryk Walezy, uciekający z Polski do Francji.
Po remoncie dawna siedziba książąt stała się obiektem wielofunkcyjnym. Znalazły się w nim wnętrza muzealne, w których eksponowane będą zbiory historyczne i etnograficzne, biblioteka i pomieszczenia biurowe, sala wystaw oraz kawiarnia.
Podczas remontu wieża została podwyższona z 22 do 25 metrów oraz wzmocniona. Jej szczyt został zadaszony.(PAP)
szf/ hes/ mow/