Polska po 1989 roku

23.06.2018

Otwarcie - po modernizacji - Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego

Otwarcie po modernizacji Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie. Fot. PAP/J. Turczyk Otwarcie po modernizacji Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie. Fot. PAP/J. Turczyk

Życie i służba gen. Kuklińskiego stały się symbolem sprzeciwu wobec komunistycznego systemu; politycznej wyobraźni wyprzedzającej swój czas - stwierdził premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości otwarcia zmodernizowanej Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego.

Uroczystość ponownego otwarcia Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego odbyła się - w obecności żołnierzy wojsk NATO stacjonujących w Polsce - w piątek w Warszawie na placu przed kamienicą przy ul. Kanonia 20/22, gdzie mieści się Izba.

"Osiemdziesiątą ósmą rocznicę urodzin generała Ryszarda Kuklińskiego obchodzimy dziś w sposób wyjątkowy. Ponowne otwarcie muzeum opowiadającego historię jego życia jest nie tylko dowodem troski o upowszechnianie dokonań pierwszego polskiego oficera w NATO" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości.

"Generał Ryszard Kukliński pozostaje jedną z najbardziej tragicznych postaci naszej historii najnowszej. Jego życie i służba stały się symbolem sprzeciwu jednostki wobec komunistycznego systemu; politycznej wyobraźni wyprzedzającej swój czas, wreszcie niemal Wallenrodowskich wyborów" - ocenił premier w liście odczytanym przez dyrektora Izby Filipa Frąckowiaka.

Morawiecki podkreślił, że "dziś nie mamy wątpliwości, że samotna misja przekazania Amerykanom tajnych planów Układu Warszawskiego była heroiczną walką o dobro Polski".

"Dziś więc, gdy Polska jest członkiem Unii Europejskiej i NATO, jesteśmy winni najwyższą wdzięczność i szacunek pierwszemu polskiemu oficerowi w sojuszu" - podsumował.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podziękował dyrektorowi Izby Filipowi Frąckowiakowi "za to, że jest tak wspaniałym i godnym kontynuatorem dzieła swojego ojca - prof. Józefa Szaniawskiego - w upamiętnianiu tej niezwykłej dla dziejów nie tylko Polski, nie tylko Europy, ale i świata, postaci, jaką jest generał Ryszard Kukliński".

"Dziękujemy za te 12 lat, przez które w tych warunkach, czasem bardzo trudnych, Izba funkcjonowała, działała, przyjmowała tysiące młodych ludzi chcących poznać historię powojenną, niezwykle trudną, niezwykle bolesną, ale historię, w której odwaga i dzielność generała Ryszarda Kuklińskiego spowodowała, iż jesteśmy tutaj dzisiaj wolni" - podkreślił.

Kasprzyk przypomniał, że na początku lat 90. XX w. w jednym z czasopism opublikowano wizerunek Kuklińskiego w ramach "pocztu zdrajców Polski", obok portretów Piotra Wysockiego, Romualda Traugutta i Józefa Piłsudskiego.

"On służył niepodległości w takich samych warunkach i tak samo jak (...) Piotr Wysocki, jak Romuald Traugutt, jak Józef Piłsudski. On służył niepodległości wiedząc, że jest ona największym darem, jaki Opatrzność daje narodom i państwom. Wtedy prowadzony był spór, czy Kukliński to zdrajca czy bohater? (...) Był spadkobiercą tej wspaniałej tradycji spiskowców walczących o niepodległość RP" - mówił szef UdSKiOR.

"Trzeba powiedzieć jasno i wyraźnie, a Izba, którą za chwilę raz jeszcze otworzymy, świadczy o tym każdego dnia - w powojennym sporze nie miał racji każdy. W powojennym sporze i walce o niepodległość Polski rację miał Ryszard Kukliński i jemu podobni" - ocenił Kasprzyk.

Podczas uroczystości szef UdSKiOR odznaczył medalem "Pro Patria" dyrektora Izby Filipa Frąckowiaka. "Traktuję ten medal jako odznaczenie dla tej instytucji, którą kieruję, i także chciałem zadedykować go wszystkim, którzy walczyli o niepodległość Polski" - powiedział Frąckowiak, odbierając medal.

Odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej gen. Ryszardowi Kuklińskiemu na ścianie kamienicy przy ul. Kanonia 20/22 dokonali szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders, członek Zarządu Fundacji im. Józefa Szaniawskiego i poseł Andrzej Melak, były minister obrony narodowej Jan Parys oraz Halina Frąckowiak.

Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego została założona w 2006 r. przez prof. Józefa Szaniawskiego, przyjaciela i pełnomocnika płk. Ryszarda Kuklińskiego. Eksponaty i dokumenty w niej zgromadzone ukazują wkład Polski w zwycięstwo Stanów Zjednoczonych nad komunistycznym totalitaryzmem sowieckim. Celem Izby jest też promocja tradycji Wojska Polskiego i polskiej obronności w XXI w. w ramach sojuszu NATO.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

edytor: Paweł Tomczyk

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL