Dziedzictwo to jest nasza tożsamość, to jest budowanie wspólnoty zarówno obecnej jak i przyszłej. Dziedzictwo wyznacza nam wartości i zaświadcza o zasobach, z których możemy korzystać także na przyszłość – powiedział w piątek w Przemyślu wicepremier Piotr Gliński.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego przebywał w piątek w Przemyślu, gdzie m.in. wziął udział w sympozjum podsumowującym prace nad rotundą przy przemyskiej Bazylice Archikatedralnej.
Po wysłuchaniu kilku referatów poświęconych pracom nad udostępnieniem rotundy turystom, Gliński powiedział PAP, że to sympozjum dowodzi, że dbałość o dziedzictwo musi opierać się na profesjonalizmie.
„To wszystko było przecież zasypane, nieznane. Dopiero trzeba było to zbadać, odkryć, co stało się możliwe dzięki najwspanialszym polskim naukowcom” – dodał.
Zdaniem wicepremiera, prace na udostępnieniem rotundy to doskonały przykład dobrej współpracy „ludzi Kościoła, którzy dbają o polskie dziedzictwo, o zabytki które są im powierzone”.
„To również dobry przykład współpracy Kościoła z uniwersytetami, administracją samorządową i centralną” – mówił.
Obecnie kończą się prace nad odsłonięciem zachowanej części średniowiecznej rotundy przy Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu; jej odtworzeniem - w ich trakcie może się zmienić lub potwierdzić wiek budowli. Według dotychczasowych ustaleń pochodzi ona z XII wieku.
Prace mają m.in. odsłonić dotychczas niewidoczne części rotundy, tak aby można było wyeksponować cały obrys zewnętrznych ścian. Po oczyszczeniu z ziemi i gruzu zostaną jeszcze przeprowadzone m.in. prace remontowo-konserwatorskie odkrytych elementów, zabezpieczenie ich przed wilgocią, wykonanie instalacji grzewczej, wentylacyjnej i elektrycznej.
Po zakończeniu prac planowane jest multimedialne odtworzenie wyglądu rotundy, jak najwierniej oddającego jej oryginalny wygląd.
Na części średniowiecznej rotundy zbudowano gotyckie prezbiterium, które jest zespolone z bazyliką archikatedralną o wystroju barokowym. Z gotyckiej katedry z XV wieku pochodzą stare mury z przyporami oraz małymi basztami obronnymi (skarbiec). Jak wykazały badania archeologiczne przeprowadzone w 1961 r. gotyckie prezbiterium zostało wzniesione na jeszcze starszej świątyni, z której zachowała się właśnie rotunda. Jej średnica wynosi kilkanaście metrów. Ma kształt romańskiej rotundy z jedną absydą. Jest zbudowana z kamiennych ciosów. (PAP)
autor: Wojciech Huk
huk/ pat/