Holokaust

14.11.2017 aktualizacja 15.11.2017

P. Gliński: dzięki Oneg Szabat możemy opowiedzieć na nowo historię tamtych lat 

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński przemawia podczas otwarcia wystawy stałej "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu", 14 bm. w Żydowskim Instytucie Historycznym. Fot. PAP/P. Supernak Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński przemawia podczas otwarcia wystawy stałej "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu", 14 bm. w Żydowskim Instytucie Historycznym. Fot. PAP/P. Supernak

Dzięki bohaterstwu Oneg Szabat możemy opowiedzieć światu na nowo historię tamtych lat; chcemy i możemy ją na nowo światu wykrzyczeć - mówił minister kultury prof. Piotr Gliński we wtorek podczas otwarcia wystawy "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu" w ŻIH.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wziął udział w otwarciu wystawy "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu", poświęconej twórcom i losom Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. Uroczystość, z udziałem pary prezydenckiej, odbyła się we wtorek w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.

Nawiązując do tytułu wystawy minister podkreślił, że jest ona zapisem "pękniętej historii polskich Żydów, obywateli Rzeczypospolitej". "Którym sukcesywnie z dnia na dzień w czasie niemieckiej okupacji odbierano wszelkie prawa, łącznie z prawem do bycia ludźmi, z prawem do życia. Chciano też odebrać prawo do pamięci, ale to się na szczęście nie udało" - powiedział Gliński.

Jak zaznaczył, Oneg Szabat próbował ocalić swoje człowieczeństwo, zapisać i zebrać swoje przeżycia. "Ale przede wszystkich zapisać siebie, żebyśmy dzisiaj mogli mówić, zindywidualizować pamięć, wykrzyczeć światu (...) Dzięki bohaterstwu tej grupy (...) możemy opowiedzieć światu na nowo historię tamtych lat; chcemy i możemy ją na nowo światu wykrzyczeć" - zaakcentował minister kultury.

Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego utworzono w 1940 r. z inicjatywy Emanuela Ringelbluma, historyka i działacza społecznego, który wraz z grupą współpracowników skupionych w organizacji Oneg Szabat, zbierał i opracowywał szeroko pojętą dokumentację losów Żydów pod okupacją niemiecką. Dokumentowano także życie w warszawskim getcie, a po pierwszych akcjach deportacyjnych materiały ukryto w podziemiu, gdzie przetrwały do połowy lat 40.; dziś stanowią one jedne z najważniejszych świadectw o Zagładzie Żydów Polskich. (PAP)

autorzy: Nadia Senkowska, Anna Kondek-Dyoniziak

edytor: Paweł Tomczyk

nak/ akn/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL