Polska po 1989 roku

12.11.2018

P. Gliński: odbudowę Pałacu Saskiego przeprowadzimy sprawnie

Piotr Gliński. Fot. PAP/P. Polak Piotr Gliński. Fot. PAP/P. Polak

Odbudowę Pałacu Saskiego przeprowadzimy sprawnie - zapowiedział w poniedziałek wicepremier Piotr Gliński. Dodał, że pałac będzie odbudowany zgodnie ze starymi projektami i według starych receptur.

Prezydent Andrzej Duda w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie. Sygnowany przez prezydenta tekst opublikowano w niedzielę na Twitterze Kancelarii Prezydenta.

Do decyzji prezydenta odniósł się w poniedziałek na antenie TVP Info wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Zapytany, kiedy rozpoczną się prace i realna budowa pałacu zapowiedział: "Będziemy robili to sprawnie". "Zdradzę tajemnicę poliszynela, że od pewnego czasu spotyka się grupa osób - taka komisja złożona z przedstawicieli prezydenta, różnych resortów rządowych, wojewody - i przygotowujemy ten projekt" - powiedział. Wskazał, że z ramienia MKiDN zajmuje się tym zagadnieniem wiceminister Jarosław Sellin.

Gliński podkreślił, że przygotowania toczą się już od pewnego czasu. "Pan prezydent, pan marszałek Karczewski to są takie osoby, które od dawna podchwyciły oddolną inicjatywę, ponieważ jest komitet, który powstał już jakiś czas temu, działający na rzecz odbudowy Pałacu Saskiego" - wyjaśnił.

Dodał, że "to jest chyba naturalne". "Warszawa potrzebuje zamknięcia placu Piłsudskiego m.in. dlatego, że tak mniej więcej ten plac wyglądał. Tam były różne historyczne zmiany" - zaznaczył.

Wicepremier wskazał, że w filmie "Niepodległość", który ma dziś premierę, zobaczymy m.in. sobór (Sobór św. Aleksandra Newskiego - PAP), który na placu postawili Rosjanie. Jak podkreślił, sobór jest w filmie "świetnie sfotografowany i pokazuje symbolicznie, co to były zabory, jak zaborcy dbali także o warstwę symbolicznego zgniecenia Polski". "I udało nam się to przezwyciężyć" - podkreślił.

Gliński zapowiedział też, że pałac "na pewno będzie odbudowany w sposób właściwy", bo musi być odbudowany zgodnie ze starymi projektami i według starych receptur. "To nie może być dykta i styropian. Zapewniam, że to będzie piękny budynek, który spowoduje, że Warszawa będzie jeszcze piękniejsza" - dodał.

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował - po konsultacji z Komitetem Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej - objęcie opieką planu odbudowy Pałacu Saskiego jako "trwałego pomnika niepodległości, symbolu ciągłości państwowej oraz przywiązania obywateli do rodzimej kultury i dziedzictwa, które stanowią dobro wspólne całego narodu".

Pałac wybudował w 1661 r. poeta Jan Andrzej Morsztyn w miejscu, gdzie przebiegały umocnienia obronne, tzw. Wały Zygmuntowskie. Jan Andrzej Morsztyn uzyskał zgodę od króla Jana Kazimierza na ich zepchnięcie i posadowienie w tym miejscu swojego pałacu. (PAP)

mgost/ godl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL