Katyń

09.06.2018

P. Gliński w Charkowie: obowiązkiem polskich władz jest pamiętać o zbrodni katyńskiej

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Fot. PAP/R. Pietruszka Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Fot. PAP/R. Pietruszka

Obowiązkiem polskich władz jest pamiętać o zbrodni katyńskiej, żeby instytucjonalizować pamięć – powiedział dziennikarzom w sobotę po uroczystościach na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

W sobotę na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. Uczestniczyli w nich przedstawiciele polskiego rządu, rodzin katyńskich, duchowieństwa, IPN-u. Stronę ukraińską reprezentował m.in. wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko.

Pytany, czy podczas spotkania z wicepremierem Ukrainy poruszane były także inne tematy i sprawy bieżące, Gliński odpowiedział: „Nie. My przyjechaliśmy tutaj z pielgrzymką”.

„Przyjechaliśmy z rodzinami katyńskimi. To jest obowiązkiem polskich władz, żeby być tutaj, żeby pamiętać, żeby instytucjonalizować pamięć. I to jest główny powód naszej wizyty” – oświadczył minister kultury.

„Ja przede wszystkim chcę powiedzieć, że jestem wdzięczny rodzinom katyńskim i tym wszystkim ludziom, specjalistom, od archeologów począwszy po urzędników, którzy dbają o pamięć i o polską historię, upamiętnianie polskiej historii. Jestem wdzięczny im wszystkim, że to miejsce tak wygląda” – powiedział Gliński.

Zaznaczył, że Polska jest także wdzięczna stronie ukraińskiej za to, że dba o cmentarz oraz że współpraca jeżeli chodzi o upamiętnianie cmentarza w Bykowni „przebiega sprawnie, tak, jak to powinno być pomiędzy dobrymi partnerami w wielu dziedzinach życia”.

Odnosząc się do słów Rozenki, że Polska jest ambasadorem Ukrainy na Zachodzie, przypomniał, że ostatnio nasz kraj bardzo silnie wspierał kwestie ukraińskie w ONZ. "Robimy to na wielu polach współpracy – od współpracy obronnej po współpracę gospodarczą. Rozmawiamy także o wspólnej, często bardzo trudnej historii” - zapewnił.

MKiDN zaznacza, że „wspólne oddanie hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej wpisuje się pozytywnie w dialog historyczny pomiędzy Polską a Ukrainą”.

Pielgrzymka rodzin katyńskich na Polski Cmentarz Wojenny w Charkowie, została zorganizowana w 18. rocznicę otwarcia cmentarza (miało ono miejsce 17 czerwca 2000 r.).

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., NKWD - policja polityczna ZSRR - wymordowała blisko 22 tys. obywateli RP. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP, straży więziennej - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.

Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska - w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa - w Kalininie (dzisiejszy Twer, pochowani w Miednoje). Egzekucje więźniów przeprowadzano w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

75 lat temu, 11 kwietnia 1943 r. niemiecka Agencja Transocean poinformowała o "odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3 tys. oficerów polskich" w Katyniu, a dwa dni później informacje te ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie. 13 kwietnia jest obchodzony jako rocznica zbrodni katyńskiej.

Z Charkowa Katarzyna Krzykowska (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ jhp/ skr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL