Architekt Bohdan Paczowski, którego pracownia - Paczowski ET Fritsch Architectes z Luksemburga - w 2009 r. wygrała konkurs architektoniczny na projekt gmachu Muzeum Historii Polski o zwycięskiej pracy na wystawę stałą placówki: "Wydaje mi się, że jest to projekt, który ma wyraz, podejmuje wątki w sposób bardzo czytelny.
Kiedy zobaczyłem zespół projektantów, pomyślałem sobie: +to też jest jakiś kawałek historii Polski+, tym bardziej, kiedy porówna się mój wiek z wiekiem tych, którzy zwyciężyli w tym konkursie. Mam nadzieję, że między nami nawiąże się współpraca, że będzie to mogło dać tej ostatecznej formie ekspozycji w budynku muzeum konkretny obraz tematu, jakim jest historia Polski.
(...) Na Muzeum Historii Polski nigdy nie jest za późno. Choć historia Polski jest obecna częściowo w różnych innych muzeach np. Muzeum Historii Żydów Polskich, czy projektowanym Muzeum II Wojny Światowej to przecież - choć to bardzo ważne wątki, to jednak wątki częściowe. Brakuje spięcia całości - ona jest pasjonująca. Losy kraju podane w całości są jakimś kluczem, zwornikiem wszystkich poszczególnych miejsc tematycznych.
Mówię: +miejsc+, ponieważ dla mnie projektowanie architektoniczne to nie jest projektowanie budynków, ale projektowanie miejsc, które muszą się wypełnić jakąś treścią, życiem.
Praca zespołu młodych ludzi, którzy mają swój punkt widzenia historii, może dać treściwe i żywe wypełnienie tej przestrzeni, którą zaprojektowałem". (PAP)
agz/ ls/