Polska po 1989 roku

28.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

Papież Franciszek podarował Jasnej Górze złotą różę

Papież Franciszek składa Złota Różę w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. 28.07.2016. Fot. PAP/L. Szymański Papież Franciszek składa Złota Różę w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. 28.07.2016. Fot. PAP/L. Szymański

Papież Franciszek podarował w czwartek gospodarzom Jasnej Góry – ojcom paulinom – złotą różę. Podobnie jak róże przekazane przez dwóch poprzednich papieży - Jana Pawła II i Benedykta XVI - wkrótce i ta zostanie umieszczona przy Cudownym Obrazie.

To trzecie takie papieskie wyróżnienie dla sanktuarium. Składa się z marmurowej podstawy, zwieńczonej srebrnym wazonem, na którym widnieje herb papieski. Z wazonu wyłaniają się gałązki z trzema różami i liśćmi.

Jak powiedział PAP rzecznik Jasnej Góry o. Sebastian Matecki, przekazany przez Franciszka dar - podobnie jak poprzednie wota - zostanie umieszczony w Ołtarzu Matki Bożej, bezpośrednio przy Cudownym Obrazie. Decyzje odnośnie dokładnej lokalizacji zostaną podjęte "w najbliższym czasie".

Każda z papieskich róż jest inna. Po prawej stronie Cudownego Obrazu umieszczona jest złota róża przekazana przez Jana Pawła II podczas jego pierwszej papieskiej pielgrzymki na Jasną Górę w 1979 r.

Drugą papieską różę gospodarzom Jasnej Góry przekazał Benedykt XVI w 2006 r. Została ona wykonana na zamówienie Pawła VI, który chciał osobiście przekazać ją do sanktuarium jasnogórskiego w 1966 r. Jednak ówczesne władze nie zgodziły się na papieską pielgrzymkę z okazji Millenium Chrztu Polski. Dlatego wotum przywiózł dopiero Benedykt XVI. Obecnie znajduje się po prawej stronie Cudownego Obrazu, za różą Jana Pawła II.

Zwyczaj obdarowywania różami różnych znaczących miejsc bądź osób znany jest od średniowiecza i związany jest ze święceniem róż przez papieży w czasie Wielkiego Postu – w niedzielę Laetare. Później takimi różami odznaczali osoby lub miejsca zasłużone.

"Róża miała oznaczać, jako piękny kwiat, kwiat o pięknym kształcie, wyglądzie, zapachu, radość paschalną, którą dane miejsce czy dana osoba ma ponieść dalej. Dzisiaj postrzegamy różę papieską jako dar dla sanktuarium, ale za tym darem kryje się oczekiwanie papieskie" – tłumaczył w rozmowie z PAP rzecznik Jasnej Góry o. Sebastian Matecki.(PAP)

akp/ lun/ mtb/ jra/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL