Polska po 1989 roku

28.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

Papież modli się przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej

Papież Franciszek podczas modlitwy w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. 28.07.2016. Fot. PAP/L. Szymański Papież Franciszek podczas modlitwy w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. 28.07.2016. Fot. PAP/L. Szymański

Papież Franciszek, który przybył w czwartek rano do Częstochowy, udał się do Kaplicy Cudownego Obrazu na chwilę modlitwy w otoczeniu wspólnoty paulinów - gospodarzy sanktuarium na Jasnej Górze.

Papież wcześniej przekazał gospodarzom Jasnej Góry – ojcom paulinom – złotą różę; potem Franciszek przed obrazem Matki Bożej odmówił po łacinie modlitwę "Zdrowaś Maryjo" i pobłogosławił zgromadzonych wiernych.

Następnie chór odśpiewał "Magnificat anima mea Dominum" (Wielbi dusza moja Pana) w podziękowaniu za wizytę papieża Franciszka na Jasnej Górze i za Światowe Dni Młodzieży.

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej jest jednym z głównych symboli religijności Polaków. Jego kopię papież ma otrzymać w darze od paulinów.

Ikonę Bogurodzicy ofiarował paulinom książę Władysław Opolczyk w 1382 r., fundując klasztor na Jasnej Górze. Według Jana Długosza wizerunek Matki Boskiej już przed 1430 r. był czczony nie tylko w Polsce, ale i w sąsiednich krajach.

Przedstawiające Matkę Bożą z Dzieciątkiem malowidło powstało na trzech deskach o łącznych wymiarach 122 na 82 cm. Według tradycyjnych przekazów autorem obrazu miał być św. Łukasz Ewangelista, który miał go namalować na deskach stołu, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina.

Badania wskazują jednak na XIII-XIV-wieczne pochodzenie malowidła. Według jeszcze innych danych, obraz jest bizantyjską ikoną z VI-IX w.

Przed Cudownym Obrazem podczas każdej z sześciu pielgrzymek modlił się Jan Paweł II, tak uczynił również kolejny urzędujący papież Benedykt XVI, który przybył do Częstochowy w 2006 r.

Po modlitwie w Kaplicy Cudownego Obrazu papież Franciszek będzie przewodniczył mszy świętej będącej dziękczynieniem za chrzest Polski, w przypadającą w tym roku 1050. rocznicę tego wydarzenia. (PAP)

ozk/ par/ lun/ akp/ mtb/ eaw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL