II wojna światowa

01.10.2019

Papież: zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki było potworne

Zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki "było potworne" - powiedział papież Franciszek japońskiej telewizji. W krótkiej wypowiedzi przed listopadową wizytą w Japonii podkreślił, że użycie energii atomowej w celach wojennych "jest niemoralne".

Franciszek rozmawiał w Watykanie ze stacją telewizyjną KTN z Nagasaki. W czasie swej wizyty w dniach 23-26 listopada odwiedzi to miasto, a także Hiroszimę i Tokio.

"Czuję się głęboko poruszony i szanuję Japonię, gdy czytam o historii męczenników i doświadczeniach ofiar z Hiroszimy i Nagasaki" - podkreślił papież.

Następnie dodał: "Myślę o męczennikach z ich wytrwałością i trwaniem w wierze, by bronić tego, w co wierzyli, bronić swych przekonań, ale także ich wolności chrześcijańskiej". W ten sposób Franciszek odniósł się do okresu prześladowań religijnych w XVII wieku.

"Można także mówić o innym bardziej ludzkim męczeństwie, czyli bombie atomowej, której doświadczył naród. Podziwiam ten naród, bo był w stanie podnieść się po tym piekielnym doświadczeniu - podkreślił Franciszek. - Jesteście narodem zdolnym do tego, by się podnieść, narodem, który patrzy zawsze przed siebie. Zrzucenie wam bomb atomowych było potworne. Chcę powtórzyć jedną prawdę: używanie energii atomowej, by prowadzić wojnę jest niemoralne". 

Z Rzymu Sylwia Wysocka  (PAP)

sw/ cyk/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL