Walki o granice II RP

07.04.2018

Parada kabrioletów na jubileusz niepodległości i powstania wielkopolskiego

Źródło: Wielkopolski Urząd Wojewódzki Źródło: Wielkopolski Urząd Wojewódzki

Parada 100 kabrioletów w barwach narodowych uświetni tegoroczny Dzień Flagi w Poznaniu. Wydarzenie, organizowane przez wojewodę, promowane jest jako rozpoczęcie w regionie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i wybuchu powstania wielkopolskiego.

Na razie nie jest znany dokładny kalendarz obchodów obu rocznic przygotowywanych przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Bliższe szczegóły mają być podane przy okazji majowego święta.

Rzecznik wojewody Tomasz Stube powiedział w sobotę PAP, że pomysł, by wiązać kabriolety z rocznicą niepodległości jest nieprzypadkowy. Jak stwierdził, "auta bez dachu w sposób szczególny kojarzą się z wolnością".

"Poza oficjalnymi obchodami Dnia Flagi, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zaprosił w tym roku mieszkańców regionu do spędzenia świątecznego dnia w bardziej zmotoryzowany sposób. 2 maja w Poznaniu spodziewać się można kabrioletów zarówno historycznych, jak i współczesnych, pojazdów z regionu i całego kraju. Niewykluczone, że będzie ich dużo więcej niż sto” – powiedział.

Stube dodał, że 2 maja w samo południe 100 kabrioletów przystrojonych na biało i czerwono przejedzie ulicami centrum Poznania. Auta pojawią się też przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Przy Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowane zostanie miasteczko cabrio z atrakcjami dla dzieci i całych rodzin.

"Tym wydarzeniem inaugurujemy obchody rocznicy niepodległości i wybuchu postania wielkopolskiego. Obchody potrwają w regionie do końca roku, więcej szczegółów podamy przy okazji majowego święta” – zapewnił Stube.

W Poznaniu nietypowe obchody Dnia Flagi stały się już tradycją. W poprzednich latach z tej okazji przygotowywano m.in. największy, udekorowany białą i czerwoną pomadą mazurek w Europie. Układano flagę złożoną z 10 tys. białych i czerwonych tulipanów. Szyta była też 100-metrowa flaga.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia 1919 r. wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL