Kultura i sztuka po 1989 roku

20.02.2019

Pękające sklepienie Sukiennic będzie naprawione

Pękające sklepienie Sukiennic na krakowskim Rynku zostanie wyremontowane – zapewnił w środę prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Według niego Zarząd Budynków Komunalnych sprawdził uszkodzenia tynku i stwierdził, że nie zagrażają budynkowi. Sprawę pęknięć na sklepieniu pod arkadami od strony Wieży Ratuszowej zasygnalizował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Jak zaznaczyli przedstawiciele miasta, pierwsze zagrożenia konstrukcyjne pod arkadami służby techniczne ZBK zaobserwowały już w 2017 roku. Przeprowadzono wówczas oględziny z udziałem specjalisty w zakresie statyki budowli, współautora projektu ostatniego remontu generalnego Sukiennic.

Zgodnie z zaleceniami zagrożenie objęto monitoringiem, który wykazał, że zarysowania sklepień nie powiększają się. ZBK zabezpieczył środki na wykonanie w 2019 roku całościowej ekspertyzy przyczyn powstania pęknięć i projektu ich naprawy. Aktualnie prowadzona jest w tym zakresie procedura wyboru wykonawcy.

Sukiennice to prawdopodobnie najstarsza w Polsce galeria handlowa. Są pozostałością dawnych średniowiecznych kramów sukiennych. Powstały w XIII w., kiedy przy okazji lokacji Krakowa w 1257 r. książę Bolesław Wstydliwy zobowiązał się postawić dwa rzędy kramów dla handlarzy suknem. Nowe murowane Sukiennice wystawił w połowie XIV w. król Kazimierz III Wielki. W 1555 r. budowla spłonęła. Szybko przystąpiono do jej odbudowy. Sukiennice zwieńczono wówczas attyką i dobudowano arkadową loggię. Sukiennice stały się renesansową ozdobą Krakowa. Swój obecny wygląd uzyskały podczas restauracji dokonanej w latach 1875-79 przez architekta Tomasza Prylińskiego.

Ostatni remont parteru Sukiennic przeprowadzono w latach 2006-10. Wymieniono m.in. posadzki, odmalowano ściany i odrestaurowano łukowate stropy, odnowiono kramy, wykonano nowe kanały technologiczne dla instalacji, zainstalowano nawiewy ciepłego powietrza i ogrzewanie podłogowe stoisk. Wymieniono oświetlenie hali oraz podcieni. Pieniądze na remont całego parteru Sukiennic wraz z elewacjami i piwnicami pod halą - ok. 23,5 mln zł - pochodziły z Funduszy Norweskich, budżetu gminy Kraków oraz Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Podczas remontu zmodernizowano też Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku mieszczącą się na pierwszym piętrze Sukiennic.

Hala Sukiennic ma wymiary 111 na 10 metrów. Znajduje się w niej prawie 50 kramów z pamiątkami i wyrobami rękodzieła artystycznego z Krakowa i Małopolski. Można w nich kupić m.in. biżuterię, bursztyn, rzeźby, szkło i stroje ludowe. W poszukiwaniu pamiątek oraz niepowtarzalnej atmosfery do Sukiennic zaglądają turyści z całego świata.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL