Dzięki podjęciu wspólnych działań przez Polską Fundację Narodową i Fundację Pomocy na rzecz Żołnierzy Armii Krajowej im. Gen. Bryg. Leopolda Okulickiego warszawscy Bohaterowie, Powstańcy i kombatanci otrzymali wsparcie w formie objęcia trwałą opieką – informuje PAP Biuro Prasowe PFN.
"Polska Fundacja Narodowa (PFN) finansuje pomoc opieki domowej nad najciężej chorymi, przykutymi chorobą do łóżek, umożliwiając dodatkową opiekę również nad mobilnymi pacjentami, którzy nie mogą sobie obecnie pozwolić na wizytę w przychodni, a tej wizyty bardzo potrzebują" - czytamy w informacji przekazanej w piątek PAP.
Zwrócono uwagę, że darowiznę PFN przeznaczono również na zakup środków higieny do użytku w Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej prowadzonej przez Fundację Pomocy na rzecz Żołnierzy Armii Krajowej i w mieszkaniach pacjentów.
"Kryzys związany ze stanem pandemii wymaga integracji, współpracy wielu instytucji publicznych, komercyjnych i NGO's, działań nie tyle spektakularnych, ale tych mniejszych i codziennych, dedykowanych do grupy najwyższego ryzyka" - napisało w dokumencie Biuro Prasowe PFN. Podkreślono, że "udzielenie darowizny przez PFN dla Fundacji Pomocy na rzecz Żołnierzy Armii Krajowej stanowi efekt dobrej praktyki kooperacji oraz koordynacji społecznych i prozdrowotnych celów".
Wyjaśniono, że o przekazanie środków finansowych "w celu realizacji konkretnych, codziennych działań na rzecz zaspokojenia podstawowych potrzeb Powstańców i Kombatantów, żołnierzy Armii Krajowej, PFN została poproszona jako instytucja trzeciego sektora wspierająca walkę z chorobą zakaźną COVID-19 w Polsce".
"Największa wartością, która powoduje zespołem Polskiej Fundacji Narodowej jest dostrzeganie potrzeb społecznych i podejmowanie działań prospołecznych" - czytamy w przesłanym oświadczeniu.
Podkreślono, że Zarząd PFN "uznał za moralne zobowiązanie włączenie się w pomoc tym, którzy walczyli dla Polski i w imię dbałości o przyszłość ojczyzny narażali swoje życie".
"Postanowiliśmy wesprzeć naszych kombatantów, by nie musieli martwić się o trudności, jakich nastręcza im codzienność, problemy spotęgowane szczególnie w dobie pandemii. Pomocą pokazujemy solidarność społeczną, ale przede wszystkim solidarność międzypokoleniową" – napisał prezes PFN dr Marcin Zarzecki w komunikacie. Zwrócił uwagę, że po konsultacjach z szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, ministrem Janem Kasprzykiem, "utwierdziliśmy się w przekonaniu, że to bardzo słuszny i pilny do czynnego wdrożenia kierunek, bowiem powinnością naszego pokolenia jest nie tylko społeczna troska o siebie nawzajem, lecz zwłaszcza o tych będących w grupie największego ryzyka".
Wiceprezes PFN Michał Góras zapewnił, że "chcemy też pokazać żołnierzom Armii Krajowej, którym historia tak wiele zawdzięcza, że o nich pamiętamy i dbamy o ich zdrowie oraz bezpieczeństwo".
"Obyśmy potrafili mieć w sobie te same wartości, dla których nasi Najdzielniejsi z Dzielnych, będący naszym Dobrem i Skarbem Narodowym, ryzykowali swoje życie i zdrowie, abyśmy my dziś mogli żyć w wolnej Polsce" - zaapelował w przesłanym PAP dokumencie członek Zarządu PFN Cezary Andrzej Jurkiewicz. Dodał, że dziękuje w imieniu wszystkich pracowników PFN, iż "chociaż tak, możemy pamiętać i prosić o wasze zdrowie, abyście byli dla nas jak najdłużej".
"Tak, pamiętamy i będziemy pamiętać" – podkreślił na zakończenie Jurkiewicz.
PFN została założona w 2016 r. i jest w całości finansowana z budżetów 17 spółek skarbu państwa. Ma za zadanie promocję Polski za granicą.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ krap/