Polska po 1989 roku

07.11.2016

Pierwsza wystawa w siedzibie stałej Muzeum Historii Polski – na 100-lecie odzyskania niepodległości

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro i wiceminister Jarosław Sellin podczas konferencji prasowej nt. budowy stałej siedziby Muzeum Historii Polski. Fot. PAP/J. Kamiński Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro i wiceminister Jarosław Sellin podczas konferencji prasowej nt. budowy stałej siedziby Muzeum Historii Polski. Fot. PAP/J. Kamiński

Mamy nadzieję, że Muzeum Historii Polski zostanie ukończone, a przynajmniej będzie w takiej fazie budowy, że pierwszą wystawę tymczasową będzie można przedstawić na 100-lecie niepodległości Polski – powiedział w poniedziałek minister kultury prof. Piotr Gliński.

Podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu kultury przedstawiono projekt siedziby stałej Muzeum Historii Polski w Warszawie, autorstwa pracowni architektonicznej WXCA.

„Ten projekt to efekt naszej wspólnej pracy – architektów, pełnomocnika ministra ds. budowy MHP Piotra Walkowiaka oraz dyrektora instytucji Roberta Kostro” – powiedział w poniedziałek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

„Ta praca nie była, i nie jest łatwa, dlatego, że to nie projekt budowany od podstaw, tylko przekształcenie pewnego projektu, który był budowany na potrzeby Muzeum Wojska Polskiego” – podkreślił.

Jak dodał Gliński, na tym terenie – przy dwóch już istniejących muzeach: Katyńskim oraz Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – po powstaniu MHP oraz MWP ma powstać park muzealny.

Plan budowy placówki – podkreślił szef resortu – wpisuje się w program rozwoju sieci muzealnej w Polsce oraz w program „Niepodległa”. „Za dwa lata mamy obchody 100-lecia niepodległości Polski. Polski rząd, także z udziałem Sejmu i Senatu oraz pana prezydenta powołuje pięcioletni program, który będzie mówił o naszej tożsamości, historii oraz będzie przypominał tamte wydarzenia, odwołując się do współczesności” – zapowiedział.

Plan budowy placówki – podkreślił wicepremier Piotr Gliński – wpisuje się w program rozwoju sieci muzealnej w Polsce oraz w program „Niepodległa”. „Za dwa lata mamy obchody 100-lecia niepodległości Polski. Polski rząd, także z udziałem Sejmu i Senatu oraz pana prezydenta powołuje pięcioletni program, który będzie mówił o naszej tożsamości, historii oraz będzie przypominał tamte wydarzenia, odwołując się do współczesności” – zapowiedział.

„Elementem tego programu jest ta, jak sądzę bardzo potrzebna Polsce, inwestycja” – dodał.

Jak zapowiedział Gliński, w przyszłym roku na budowę zostanie przeznaczone 77 mln złotych. „To początek, pierwszy etap. Mamy nadzieję, że Muzeum zostanie ukończone, a przynajmniej będzie w takiej fazie budowy, że pierwszą wystawę tymczasową będzie można przedstawić na 100-lecie niepodległości Polski” – dodał. Całkowity koszt budowy ma wynieść, wedle zapowiedzi szefa resortu, około 400 mln zł.

Placówka ma mieć powierzchnię ok. 30 tys m2, z czego 7 tys. m2 przeznaczono na wystawę stałą, a 1500m2 – na ekspozycje czasowe. Ekspozycja stała ma się mieścić na górnym, okalającym budynek piętrze. Na dole – w części nazwanej przez projektantów, w tym Pawła Grodzickiego z pracowni WXCA – „miastem historii”, rozmieszczone będą m.in. audytorium na ok. 570 osób, biblioteka, mediateka, czytelnia, sala kinowa oraz pomieszczenia edukacyjne. Na parterze znajdzie się także pomieszczenie, gdzie będą eksponowane wystawy czasowe.

Wystawa stała w MHP jest realizowana przez zespół historyków z Muzeum Historii Polski przy współpracy z historykami, historykami sztuki, ekspertami z polskich uczelni wyższych oraz Polskiej Akademii Nauk. Za część plastyczną ekspozycji odpowiada konsorcjum WWAA/Platige Image, którego jednym z członków jest uznany słowacki scenograf Boris Kudlicka.

Jak powiedział dziennikarzom dyrektor MHP dr Robert Kostro, wystawa „będzie szła chronologicznie”, ale punktem wyjścia do utworzenia jej będą trzy tematy – wolność i niepodległość, polska tożsamość oraz zmiany cywilizacyjne.

Ekspozycję będą tworzyły obiekty uzyskane dzięki współpracy m.in. z Zamkiem Królewskim w Warszawie. Zobaczymy na niej m.in. łódź z X w. wydobywaną aktualnie z jeziora Lednickiego, a także takie elementy, jak kopie aktu unii lubelskiej i konfederacji warszawskiej, autograf Jana Kazimierza, skrytkę z czasów okupacji i działalności opozycyjnej w latach 70. I 80. rodziny Romaszewskich, tron królewski i pasy kontuszowe.

Dyrektor muzeum Robert Kostro zapowiedział także, że w części poświęconej upadkowi komunizmu w Polsce być może zostanie umieszczony, zdemontowany w 1989r. pomnik Feliksa Dzierżyńskiego.(PAP)

oma/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL