Auschwitz

08.05.2019

Po proteście Muzeum Auschwitz firma usuwa odzież z nadrukowanymi zdjęciami obozu koncentracyjnego

Firma Redbubble oferowała do sprzedaży w Internecie odzież, na której umieszczone były zdjęcia historycznych miejsc w niemieckim obozie Auschwitz. Zaprotestowało Muzeum Auschwitz. Jego rzecznik Bartosz Bartyzel powiedział, że firma usuwa już tę odzież z oferty.

Firma oferowała m.in. krótkie spódniczki z nadrukiem ruin dawnej łaźni w Auschwitz I, w której Niemcy przeprowadzali selekcje więźniów, a niezdolnych do pracy kierowali na śmierć, poduszki z widokiem rampy kolejowej w Auschwitz II-Bikenau, gdzie przeprowadzano selekcje Żydów, a także torby z fotografią ogrodzenia obozowego i blokiem więźniarskim.

"Otrzymaliśmy informacje od internautów, że tego typu sprzedaż jest prowadzona. Po jej przejrzeniu widać, że treści są niewłaściwe; godzą w pamięć o Auschwitz" – powiedział w rozmowie z PAP Bartosz Bartyzel.

Muzeum na Twitterze jeszcze we wtorek zwróciło się bezpośrednio do firmy. "Czy naprawdę myślicie, że sprzedaż takich produktów jak poduszki, mini-spódniczki lub torby z wizerunkami Auschwitz - miejsca ogromnej ludzkiej tragedii, w której zamordowano ponad 1,1 mln ludzi - jest do przyjęcia? Jest to raczej niepokojące i lekceważące" – brzmi wpis twitterowy.

Bartosz Bartyzel powiedział w środę PAP, że Muzeum zawsze w takich sprawach najpierw używa Twittera. "To najszybsze narzędzie. Zwracamy uwagę na niestosowność treści. Z reguły taki apel spotyka się ogromnym wsparciem internautów, a firmy szybko reagują tłumacząc, że zdjęcia trafiły na odzież +z automatu+. To, co jest ważne, to fakt, że takie treści są usuwane. Tym razem firma również już je usunęła" – powiedział rzecznik.

Jak dodał, dotąd spotkał się z kilkoma podobnymi przypadkami na przestrzeni ostatnich lat. "To najczęściej firmy, które stosują +automaty+. Mają zdjęcia w bazie i nanoszą je na produkty. O ile jednak umieszczenie zdjęć plaży czy lasu jest normalne, o tyle w przypadku Miejsca Pamięci już nie" - wyjaśnił.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,15 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ mam/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL