Historyczny pociąg z gen. Józefem Hallerem wyruszył w poniedziałek o godzinie 7.25 z Dworca Głównego w Gdańsku na uroczystości 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. W obchodach udział weźmie prezydent RP Andrzej Duda.
Zaślubiny Polski z morzem były patriotycznym aktem, który wydarzył się 10 lutego 1920 r. w Pucku. Polska objęła wtedy odcinek wybrzeża morskiego, które wraz z Mierzeją Helską liczyło 140 km wybrzeża Bałtyku.
"Dokładnie sto lat temu, o tej porze, na dworcu w Gdańsku tłumy Polaków i lokalne władze powitały generała Hallera, który dotarł do miasta z Torunia. Wtedy Józef Wybicki wręczył generałowi dwie platynowe obrączki. Z tymi pierścieniami wyruszył do Pucka i zaślubił Polskę z Bałtykiem" - przypomniał dyrektor kancelarii marszałka województwa pomorskiego Michał Szczupaczyński.
W podróży generałowi Hallerowi, w którego postać wcielił się członek grupy rekonstrukcyjnej Zrzeszenia Kaszubskich Kuczerów Witold Dłubakowski, towarzyszą m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Na stacji w Pucku gen. Hallera powitają władze miasta i uczestnicy obchodów.
Potem rekonstruktorzy, goście i mieszkańcy przejdą w pochodzie ulicami miasta na rynek. Tam odegrana zostanie "scena balkonowa" z udziałem generała Hallera, którego jedna z mieszkanek Pucka zaprosi na herbatę. Dowódca Frontu Pomorskiego skorzysta z propozycji i pożegna uczestników pochodu oraz zaprosi ich na dalszy ciąg rekonstrukcji historycznej.
Główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się w Pucku o godz. 10 na placu przed kościołem pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie prezydent RP odsłoni tablicę upamiętniającą 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza do macierzy. Kwadrans później na rogu ulic 1 maja i Stary Rynek Andrzej Duda złoży wieniec pod tablicą upamiętniającą mieszkańców Pucka wywiezionych i pomordowanych przez Niemców w lasach piaśnickich w 1939 roku.
Następnie prezydent Duda, prezes IPN Jarosław Szarek oraz burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska odsłonią na Starym Rynku tablicę pamiątkową poświęconą Antoniemu Miotkemu. Antoni Miotk (1874-1942) był współorganizatorem uroczystości zaślubin Polski z Bałtykiem w 1920 roku, członkiem puckich władz miejskich okresu dwudziestolecia międzywojennego, polskim działaczem niepodległościowym, społecznym i kulturalnym.
O godz. 11 w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Po nabożeństwie prezydent w asyście kompanii reprezentacyjnej i orkiestry Marynarki Wojennej przejdzie do portu rybackiego, gdzie odbędzie się uroczysty akt odnowienia zaślubin Polski z Bałtykiem.
"Rekonstrukcja wydarzenia odbędzie się dokładnie w tym miejscu, gdzie przed stu laty dowódca Błękitnej Armii dokonał zaślubin" - powiedział Szczupaczyński.
100 lat temu Józef Haller symbolicznie wjechał konno do wody. Do Bałtyku wrzucił wtedy jedną z platynowych obrączek, które otrzymał od dra Józefa Wybickiego, pierwszego starosty pomorskiego. Drugi pierścień generał nosił na palcu aż do śmierci 4 czerwca 1960 roku w Londynie. Były one prezentem ufundowanym przez polską ludność Gdańska i symbolizowały zaślubiny Polski z Bałtykiem.
Podczas ceremonii Haller powiedział: "(...)...oto dziś dzień krwi i chwały. Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim".
"Niestety ze względu na warunki pogodowe może mi się nie udać wjechać do wody na koniu, by wyglądało to tak malowniczo, jak na portrecie u Kossaka, ale postaramy się jak najwierniej odtworzyć to wydarzenie" - powiedział w rozmowie z PAP Witold Dłubakowski.
Przy dźwiękach hymnu marynarze wciągną na stojący na nabrzeżu maszt biało-czerwoną banderę. Przewidziane są też krótkie przemówienia burmistrz Pucka Hanny Pruchniewskiej i marszałka pomorskiego Mieczysława Struka. (PAP)
Autorka: Anna Machińska
anm/ robs/