21.08.2010. Suwałki (PAP) - Muzealnicy zakończyli drugi etap wykopalisk w Sejnach (Podlaskie) na terenie, gdzie istniały sukiennice. Podczas wykopalisk znaleziono setki przedmiotów sprzed drugiej wojny światowej - poinformowała PAP Anetta Ejdulis z Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami (StonZ) chce odbudować ten cenny zabytek z XIX wieku, spalony podczas II wojny światowej przez Niemców. W czerwcu tego roku miasto przekazało stowarzyszeniu działkę pod budowę obiektu.
Dodała, że teraz eksperci zinwentaryzują znaleziska. Pierwsze badania miały miejsce ponad rok temu. Wówczas muzealnicy odkryli fragment fundamentu sukiennic, prawie 700 fragmentów ceramiki, 60 fragmentów zdobionych i sygnowanych kafli, ponad 100 fragmentów szkła i porcelany oraz monety carskie z XIX wieku i niemieckie z 1940 roku.
STOnZ przeprowadziło w sumie badania na terenie 2 arów w parku w centrum Sejn, gdzie stały sukiennice. Miejsce na którym znajdował się obiekt jest większe, ale obecnie jest tam fontanna miejska i działka prywatna z domem.
Stowarzyszenie chce zdobyć pieniądze na rekonstrukcję obiektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Gdyby udało się odbudować obiekt, byłyby to drugie sukiennice w Polsce po sukiennicach krakowskich.
Sukiennice sejneńskie były budowane w latach 1829-1833. Otoczony kolumnadą budynek o kształcie podkowy z ramionami o nierównej długości służył celom handlowym. W 1943 roku murowany gmach spalili niemieccy okupanci. Ruiny sukiennic rozebrano. Sejneńskie sukiennice miały 21 kramnic, które otaczała kolumnada. Dziedziniec sukiennic był zadaszony. Do dzisiaj zachowały się zdjęcia i pocztówki obiektu. (PAP)
bur/ pz/