Rektor oksfordzkiego St Antony's College Margaret MacMillan i biznesmen Leszek Czarnecki podpisali w środę umowę inicjującą powołanie w Oxfordzie Programu Studiów o Współczesnej Polsce, interdyscyplinarnych studiów poświęconych współczesnej Polsce.
Jak podkreślają inicjatorzy, będą to pierwsze realizowane za granicą, interdyscyplinarne studia tej skali, poświęcone Polsce współczesnej i przemianom po 1989 roku. Działać będą w ramach St Antony’s College na Oxfordzie, który jest ośrodkiem studiów magisterskich i doktoranckich specjalizującym się w studiach międzynarodowych.
"Sądzę, że Polska może zaprezentować w ramach tych studiów coś interesującego dla Europy i świata, polską myśl polityczną, która stała u podstaw przeobrażeń, które się dokonały po 1989 r. Tę polską myśl polityczną, by to przeprowadzić w sposób pokojowy, bez stosowania odwetu, ale konsekwentnie. I tą drogą w świecie, który wydawał się niezmienialny, doprowadzono jednak do zmiany. Więc sądzę, że zarówno to, jak i późniejszą trudną, ale ostatecznie jednak udaną transformację można w ramach tych studiów pokazać. Sądzę, że brytyjska solidność w połączeniu z polskim entuzjazmem może wydać dobre owoce" - mówił honorowy patron programu Tadeusz Mazowiecki.
Program studiów koncentrować się ma na Polsce współczesnej – przemianach lat 80., transformacji po 1989 r., a także dzisiejszym systemie gospodarczym, społecznym i politycznym. Program będzie bazował na naukach społecznych i humanistycznych obejmujących aspekt polityczny, ekonomiczny, socjologiczny, historyczny, kulturowy i analizę powiązań regionalnych.
Leszek Czarnecki, który wspólnie z należącym do niego Noble Bankiem ufundował powołanie studiów podkreślił, że w ciągu 23 lat od odzyskania pełnej suwerenności Polska dogoniła Europę, a doświadczenia naszego kraju od 2008 roku, kiedy zaczął się globalny kryzys pokazują, że "w wielu aspektach dajemy sobie lepiej radę niż inne kraje".
"Jednak o znaczeniu kraju na arenie międzynarodowej nie świadczy tylko jej pozycja gospodarcza, ale również jest to kwestia pokazania dziedzictwa kulturalnego kraju. Myślę, że w tej chwili znajomość Polski na świecie jest zdecydowanie mniejsza niż znaczenie gospodarcze i czas to zmienić. I jednym z projektów jest właśnie stworzenie za granicą studiów o nowoczesnej Polsce" - powiedział Czarnecki.
Prof. Timothy Garton Ash z Uniwersytetu Oksfordzkiego zaznacza, że już od kilkudziesięciu lat Polska znajdowała się w kręgu zainteresowań jego uczelni. "Obecnie nasi goście i studenci z całego świata chcą wiedzieć o Polsce jeszcze więcej. Program Studiów o Współczesnej Polsce da im szansę na nową jakość zajmowania się krajem, który jest coraz częściej dostrzegany jako potęga w Unii Europejskiej pod względem politycznym, ekonomicznym, dynamiki rozwoju oraz aktywności w polityce zagranicznej. Program to szansa na tworzenie nowej znajomości Polski wśród elit i inteligencji w Europie i na całym świecie" – dodaje historyk.
Program studiów koncentrować się ma na Polsce współczesnej – przemianach lat 80., transformacji po 1989 r., a także dzisiejszym systemie gospodarczym, społecznym i politycznym. Program będzie bazował na naukach społecznych i humanistycznych obejmujących aspekt polityczny, ekonomiczny, socjologiczny, historyczny, kulturowy i analizę powiązań regionalnych. Celem pomysłodawców jest stworzenie ośrodka naukowego i badawczego oraz źródła informacji o współczesnej Polsce.
W ramach programu, którego dyrektor zostanie wyłoniony w światowym konkursie, planowane są przede wszystkim wydarzenia naukowe - ośmiotygodniowe serie seminariów i warsztatów, konferencje oraz wykłady ekspertów. Planowane jest także publikowanie artykułów i opracowań poświęconych współczesnej Polsce oraz współpraca z innymi wydziałami na Oxfordzie.
W ramach porozumienia pomiędzy fundatorem a St Antony’s College powołana St Antony’s College Oxford Noble Foundation przekaże uniwersytetowi kwotę inicjującą w wysokości ok. 6 mln złotych, która zapewni rozwój programu, powołanie dyrektora, organizowanie wydarzeń naukowych, publikacje oraz możliwość współpracy z licznymi ośrodkami w Oxfordzie i poza nim. Jak podkreślają fundatorzy, będą poszukiwać również innych osób i instytucji zainteresowanych dofinansowaniem programu. (PAP)
akn/ mlu/ mag/