2011-04-14 (PAP) - Otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie zwyciężyło w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2010 zorganizowanym po raz trzeci przez Muzeum Historii Polski wspólnie z portalem historia.org.pl. W czwartek w Krakowie rozdano nagrody laureatom konkursu.
Jak poinformował redaktor naczelny portalu historia.org.pl, Wojciech Duch, do udziału w plebiscycie zgłoszono 30 wydarzeń, które zdaniem ich organizatorów zasługiwały na miano Wydarzenia Historycznego Roku 2010. Imprezy te zgłaszali organizatorzy, wśród których były urzędy, stowarzyszenia, muzea, portale historyczne, parafie oraz sami uczestnicy zgłaszanych wydarzeń.
W głosowaniu, w którym wzięło ponad 5 tys. internautów, zwyciężyło otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie, które zgłosiło miasto Kraków. Na wydarzenie to głosowało prawie 19 proc. wszystkich internautów uczestniczących w plebiscycie.
Drugie miejsce w plebiscycie zajęła VI Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku, a trzecie - Animowana Historia Polski Platige Image na Expo 2010. Na kolejnych miejscach znalazły się: otwarcie w dawnej fabryce Schindlera w Krakowie wystawy "Kraków – czas okupacji 1939-45", obchody 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem, wybór projektu Muzeum II Wojny Światowej, otwarcie nowego Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, portal Mapa kultury, otwarcie "Nowych Sukiennic" - Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku oraz wystawa na Wawelu "Na znak świetnego zwycięstwa...".
„Ten plebiscyt ma kilka ważnych celów, w tym najważniejszy: pokazanie, jak wiele fantastycznych projektów historycznych jest realizowanych corocznie w Polsce” - powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Przypomniał, że w finałowej dziesiątce znalazło się pięć wydarzeń z Krakowa. „Po tym widać, że Kraków nie jest tylko kustoszem tej masy odziedziczonych zabytków, ale miasto to dokłada też swoją cegiełkę do gmachu dziedzictwa narodowego” - zauważył Kostro.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski odbierając nagrodę dla podziemi Rynku Głównego ocenił, że ma ona wyjątkową wartość, ponieważ głosowali na nią internauci, którzy odwiedzili i byli pod wrażeniem krakowskiego zabytku.
„To chyba jedyna w Europie taka podziemna ekspozycja, łącząca najstarszą historię miasta z najnowocześniejszą techniką ją prezentującą” - powiedział.
Zwycięski szlak turystyczny w podziemiach Rynku Głównego "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa" został otwarty we wrześniu zeszłego roku. Podziemna ekspozycja, będąca w istocie parkiem archeologicznym, ukazuje rolę Krakowa w średniowiecznej Europie, wraz z jego ponadosiemsetletnią tradycją handlu i rzemiosła. Prezentuje odnalezione przez archeologów pozostałości wczesnośredniowiecznej osady i cmentarzyska, a także fragmenty późniejszej zabudowy Rynku z czasów Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego, wraz ze średniowiecznymi brukami i reliktami miejskiej infrastruktury.
Na ekspozycji zgromadzono ok. 700 najciekawszych przedmiotów codziennego użytku, wybranych spośród kilku tysięcy znalezionych podczas badań pod Rynkiem. Dla ponad 500 eksponatów stworzono ich animowane odwzorowania w technologii 3D; po obejrzeniu oryginału będzie więc można przybliżyć na ekranie dotykowym komputerową kopię przedmiotu i zobaczyć go w trójwymiarze. Przy tworzeniu ekspozycji wykorzystano nowoczesne techniki multimedialne, służące do prezentacji obrazów, filmów fabularyzowanych, dźwięków i animacji, które tworzą iluzję tętniącego życiem średniowiecznego Krakowa.
Podziemne muzeum powstało w efekcie badań archeologicznych, które rozpoczęły się w 2005 r. na krakowskim Rynku, w związku z wymianą jego nawierzchni. Archeolodzy przebadali wówczas ok. 22 arów w otoczeniu Sukiennic, czyli ok. 5 proc. całej powierzchni Rynku.
W ciągu ostatnich pięciu lat na badania archeologiczne, remont podziemi Rynku i urządzenie tam ekspozycji wydano ok. 52 mln zł, z czego 16 mln zł to wsparcie zewnętrzne z funduszy UE i rządu. (PAP)
rgr/ hes/