W sobotę w Nowym Sączu odbędzie się pogrzeb Charlesa E. Merrilla Jr. - amerykańskiego filantropa, syna założyciela jednego z największych amerykańskich banków i nowosądeczanina z wyboru. Merrill wspierał działania na rzecz demokracji, tolerancji i praw człowieka. Miał 97 lat.
Przyjaciółka Merrilla, dr Alicja Derkowska, założycielka Małopolskiego Towarzystwa Oświatowego, powiedziała PAP, że był on człowiekiem bardzo skromnym o wielkim sercu.
„Mieszkał skromnie w Nowym Sączu w bloku, ale często wracał do Stanów Zjednoczonych. Był bardzo związany z Małopolskim Towarzystwem Oświatowym, którego był honorowym członkiem. W Polsce wspierał hojnie liczne organizacje, szkoły i fundował stypendia” – powiedziała PAP dr Derkowska.
4 grudnia Merrill zostanie pośmiertnie uhonorowany nagrodą im. Jerzego Giedroycia. To wyróżnienie zostało mu przyznane za całokształt działalności.
Charles E. Merrill Jr. urodził się w 1920 r. na południu Stanów Zjednoczonych. Jego ojciec Charles Merrill był założycielem jednego z najważniejszych amerykańskich banków nazwanego jego imieniem i nazwiskiem - Merrill Lynch.
W czasie II wojny światowej został wcielony do amerykańskiej armii. Walczył w Afryce Północnej, Włoszech i Niemczech. W czasie wojny pomagał Żydom.
Merrill Jr. swoje życie poświęcił filantropii. Był prezesem fundacji charytatywnej Charles E. Merrill Trust, wspierającej gorzej sytuowanych uczniów i równość rasową w szkołach.
Podróżował do byłych republik radzieckich, a do Polski po raz pierwszy dotarł jeszcze przed II wojną światową. Fascynował się polską literaturą, m.in. twórczością Henryka Sienkiewicza. Przyjaźnił się z Czesławem Miłoszem.
Ożenił się z Elizabeth Church Merrill, z którą miał pięcioro dzieci. Doczekał się ośmioro wnuków oraz prawnuków. Cała jego rodzina żyje w USA. Po śmierci pierwszej żony ożenił się po raz drugi z amerykanką polskiego pochodzenia Julie Boudreaux, z którą mieszkał do końca życia w Nowym Sączu.
Charles E. Merrill Jr. zmarł 29 listopada w Nowym Sączu. Swoje życie opisał w książce „Podróż”. Inne książki autorstwa Merrilla to: "Podróż do Paryża", "Rok Emily", "Wielki ukraiński ruch partyzancki" i "Książeczka czekowa". Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę na cmentarzu przy ul. Śniadeckich w Nowym Sączu. (PAP)
Autor: Szymon Bafia
szb/ itm/