Polska po 1989 roku

18.10.2016

Pogrzeb prof. Hrynkiewicza – w czwartek w Krakowie

Pogrzeb żołnierza AK, wybitnego fizyka, prof. Andrzeja Zygmunta Hrynkiewicza odbędzie się w czwartek na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie – poinformował we wtorek PAP Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Naukowiec zmarł 13 października. Miał 91 lat.

Wśród osiągnięć Hrynkiewicza jest uruchomienie Laboratorium Magnetycznego Rezonansu Jądrowego w Instytucie Fizyki UJ i laboratorium do badań efektu Moessbauera, a także otrzymanie widm metodą wstecznego rozpraszania.

Za pracę na rzecz polskiej nauki i osiągnięcia w dziedzinie energetyki jądrowej profesor został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego Hrynkiewicz został na początku lat 60. Pracował m.in. w Instytucie Fizyki Jądrowej w Krakowie, gdzie pełnił też funkcję kierowniczą. Był także wicedyrektorem Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej, członkiem PAN i PAU.

„Uczony o rozległej wiedzy i ogromnym autorytecie, uwielbiany przez młodzież nauczyciel akademicki, utalentowany popularyzator nauki i publicysta. Człowiek prawy i wielkiego serca, niezwykle aktywny we wszystkich swych działaniach w kraju i za granicą dla dobra polskiej nauki, postać wielkiego formatu” – napisali o prof. Hrynkiewiczu pracownicy Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

Andrzej Hrynkiewicz urodził się w 1925 r. w Wilnie. Przed rozpoczęciem kariery naukowej był żołnierzem Armii Krajowej, pracował także w kopalni węgla w obozie w Donbasie.

Pogrzeb prof. Andrzeja Zygmunta Hrynkiewicza odbędzie się w czwartek, o godz. 14 na cmentarzu Salwatorskim.(PAP)

bko/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL