Wybrani funkcjonariusze poznają historię Holokaustu, by lepiej zwalczać przestępczość wynikającą z nienawiści - poinformowali we wtorek przedstawiciele Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu, którzy zorganizowali dla policjantów warsztaty „Zrozumieć zło”.
Pełnomocnik komendanta głównego policji ds. ochrony praw człowieka Krzysztof Łaszkiewicz powiedział PAP, że ideą warsztatów jest wzbudzenie większej motywacji do zapobiegania i ścigania przez policję przestępstw kryminalnych wynikających z nienawiści. "W przeszłości bywały one marginalizowane przez wymiar sprawiedliwości” – ocenił.
Rzecznik warsztatów Tomasz Kobylański podkreślił, że to jedyny taki program w Europie. Podczas trzydniowych zajęć uczestnicy m.in. poznają wybrane aspekty Zagłady, zwiedzają były niemiecki obóz Auschwitz, analizują współczesne przypadki przestępstw, których motywacją były uprzedzenia.
„Dzięki pogłębionemu studium historii ludobójstwa na Żydach (…) osoby na najwyższych stanowiskach w policji nabywają ekspercką wiedzę o współczesnych zagrożeniach, które wynikają z nienawiści” – podkreślił koordynator projektu Maciej Zabierowski z Centrum Żydowskiego. Jak dodał, wiedza ta pozwoli funkcjonariuszom lepiej zrozumieć znaczenie policji przy zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim obywatelom, w tym osobom z mniejszości etnicznych, wyznaniowych czy społecznych.
Pełnomocnik komendanta śląskiej policji ds. ochrony praw człowieka Krzysztof Kazek powiedział PAP, że "zajęcia pozwalają zwrócić uwagę, do czego można doprowadzić, lekceważąc relacje międzyludzkie". "Ważna jest empatia i skierowanie uwagi na problemy ludzi. (…) Uczestnictwo kadry kierowniczej policji w warsztatach jest niezwykle ważne. W tak dużym garnizonie jak śląski nie sposób przeszkolić wszystkich. Wiedza, którą nabyliśmy, zostanie przekazana podwładnym” – powiedział.
Dyrektor oświęcimskiego Centrum Tomasz Kuncewicz zaznaczył, że w warsztatach uczestniczyli już pełnomocnicy komendantów wojewódzkich ds. ochrony praw człowieka z całej Polski oraz dowodzący policją z województwa małopolskiego. Obecnie szkolą się funkcjonariusze z Opolszczyzny i Śląska. „Zaplanowaliśmy dziesięć zajęć dla 200 najważniejszych policjantów z całej Polski" – dodał Kuncewicz.
Kobylański podkreślił, że problematyka poruszana na zajęciach nabiera szczególnego znaczenia w kontekście miejsca, w którym się one odbywają: w pobliżu byłego niemieckiego obozu Auschwitz, będącego symbolem Holokaustu, a także w Oświęcimiu, w którym przed wojną większość mieszkańców stanowili Żydzi. Uczestnicy zwiedzili m.in. jedyną zachowaną w mieście synagogę, która jest częścią Centrum Żydowskiego.
List do uczestników przesłała rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz. „Liczę, że wiedza, jaką zdobędzie na tych warsztatach kadra zarządzająca, pomoże odpowiednio przygotować środowisko policjantów do właściwej odpowiedzi na wszelkie zło, jakie powodują społeczna nietolerancja oraz działania motywowane uprzedzeniami wobec rożnych grup społecznych” – napisała.
Łaszkiewicz poinformował, że w Polsce odnotowywanych jest coraz więcej przestępstw wywołanych nienawiścią. „Kilka lat temu policja otrzymywała ok. 150-200 zgłoszeń rocznie. Tylko w tym roku odnotowaliśmy już ok. 800 tych przestępstw” – powiedział.
Centrum Żydowskie w Oświęcimiu jest jedynym śladem po żydowskiej obecności w mieście, którego nazwę podczas wojny Niemcy zmienili na Auschwitz. Jego celem jest kultywowanie pamięci o żydowskich mieszkańcach, a także edukacja ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Holokaustu i współczesnych zagrożeń związanych z nietolerancją i uprzedzeniami. (PAP)
szf/ gma/